Saç ekimi nedir? Nasıl yapılır?


Saçlarımız ilk bakışta vücudumuzda en çok dikkat çeken noktalardan biridir. Saçımızın şekli, rengi, boyu tarzımız, zevk ve beğenilerimiz konusunda ipuçları verir. Bunun bir sonucu olarak genetik, çevresel ve fizyolojik kaynaklı sebeplerle saç kaybına uğrayan insanlar sosyal ve kültürel olarak etkilenmekte, özgüvenleri sarsılmakta ve psikolojik çöküntülere uğramaktadırlar.

Günümüzde 50 yaşın üzerindeki her 10 erkekten 5’i, her 10 kadından da 4’ü saç kaybına maruz kalmaktadır. Bu saç kayıplarının miktarı ve çeşidine de bağlı olmakla beraber ilaç kullanımı ve doğal ürünler ile insanlar sorunlarına çözüm bulmak için uğraşsalar da bu yöntemlerin etkili sınırlıdır. Ve ilaç kullanımı doğal yöntemlere nazaran risklidir. Bu çözümlere alternatif olarak 1940 yılında başlayan ve son çeyrek yüzyılda oldukça gelişen, doğal ve daha sağlıklı sonuçlar veren saç ekimi yöntemi oldukça rağbet görmektedir.

Saç ekimi konusu kimi insanlarda çekince yaratsa da diğer yöntemlerden daha sağlıklı ve verimli olması nedeniyle tercih sebebidir. Saç ekiminin temel prensipleri şöyledir; başın arka kısmında hayat boyu uzama kapasitesine sahip donor dominant olarak tabir edilen saç köklerinin saç başın saç yoğunluğu az kısımlarına transfer edilmesidir.

Saç ekimi kalıcı bir tedavi şeklidir. Hepimiz saç dökülmesi yaşayan kişilerden duyarız; “Benim ailemde genetik, babamın da saçları dökülmüştü, benim de dökülüyor”. Saç dökülmelerinin önemli bir kısmını kapsayan genetik saç dökülmesi, kalıtımsal olarak aktarılan bazı genlerin erkeklerde bulunan androjen hormonu ile etkileşimi sebebiyle olur. Fakat başın arka kısımlarındaki saçların bu etkiye dayanımları fazla olduğundan, nakil ile genetik saç dökülmelerine dirençli, kalıcı bir saç elde etmiş olursunuz.

Saç ekiminde nakledilen kısım saç telleri değil saç kökleridir. Saç ekiminde bahsedilen rakamlar saç kökü üzerinden hesaplanmaktadır. Bir saç kökünden birden fazla saç teli çıkabildiğinden temsili olarak söylemek gerekirse 3000 saç kökü nakli demek 8000-10000 arası saç teli nakli demektir.

Saç ekimi ile nakledilen kısım saç kökleri olduğundan saçlarınız canlıdır. Yani saçlarınız uzayabilir, taranabilir, boyanabilir, hatta doğal saçlarda görüldüğü üzere dökülüp tekrar çıkabilir. Yani nakledilen saçlar da sizin doğal ve canlı saç kökleriniz olduğundan saçın doğası ne ise o şekilde davranacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, transfer edilen saç köklerinin dökülmeler karşı oldukça dayanıklı saç kökleri olmasıdır.

Eğer saç ekimi hakkında hala aklınızda soru işaretleri varsa saç ekiminde uzman bir ekiple iletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara yanıt alabilir, sıkıntılarınızdan kurtulmak adına büyük bir adım atabilirsiniz. Unutmayın, saç ekimi uzmanlık gerektiren bir iş olmakla beraber doğal görünümün kazandırılması için sanatçı bir ruha da ihtiyaç duymaktadır.

Hasta Yorumları