MAKSİMUM GREFT EKİLECEĞİNDEN EMİN MİSİNİZ?


Saç ekimi isteyen hastaların büyük çoğunluğu kendisine maksimum greft ekilmesini talep eder ve kararını buna göre verir. Görüştüğü merkezlerde çok abartılı greft sayıları ile karşılaşan hastanın genelde kafası karışır ve kararını bazen bu abartılı rakamları telaffuz eden kuruluşlardan yana kullanır. Saç ekiminde greft sayısı hastanın duyduğu ihtiyaca ve hastanın donör sahasının ne kadar kök alımına müsaade etmesine bağlıdır. Yani tek başına doktorun istediği sayıda grefti hastadan çıkarmak gibi bir şansı yoktur. Donör sahanın da bu ihtiyaca cevap verecek durumda olması gerekir.

Son yıllarda nitelikli merkezlerde neredeyse bütün vakalara 3000 ve üzerinde greft ekilmektedir. Bunun en önemli sebebi teknolojinin sağladığı imkanlar ve sağlık ekiplerinin FUE de kazandığı tecrübedir. Ancak çok yüksek greftlere yani 4000 ve üzeri sayılara ulaşmak ancak bütün hastaların %15-20 sinde mümkün olmaktadır. Çünkü her hastanın hem bu sayılara ihtiyacı yoktur hem de her hastanın donör sahası bu sayılar için müsait değildir. Bu yüzden hastaların kararlarını çok yüksek greft sayısı vadeden merkezlerden yana kullanması doğru değildir. Çünkü bu rakamları vadeden ancak daha az sayıda greft eken merkezler için hastanın yapabileceği pek bir şey yoktur. Hastanın mümkün olan rakamlara rıza göstermesi, yüksek sayılara takılıp kalmaması daha iyi olacaktır. Doktor zaten hastanın ihtiyaç duyacağı ve donör sahanın izin verdiği sayıdaki grefti hastaya ekecektir.

Özetle; hastaların kararlarını verirken 5000-6000 hatta 15000 greft vadeden merkezlere itibar etmemeleri gerekir. Greft sayısından çok daha önce sorgulanması gereken ve çok daha önemli olan bir çok parametrenin var olduğu unutulmamalıdır.

Daha detaylı bilgi için lütfen formumuzu doldurup bilgi talep ediniz veya 0090(212) 2800800 numaralı telefonumuzdan doktor muayene randevusu alınız. 

Hasta Yorumları