Saç Ekimi Sırasında Ağrı Olur Mu


Saç Ekimi Sırasında Ağrı Olur Mu?

Saç Ekimi sırasında hastaların en çok sorduğu soruların başında ağrı ile ilgili olanları gelir.Hemen hemen bütün hastalar operasyon esnasında veya sonrasında ağrı olup olmayacağını merak ederler. Bu kuşkuları haklı bir sebebe dayanır. Bu da; kendisine en az ağrı vaaden hekimin en iyi hekim olduğu düşüncesi ile açıklanabilir.


Saç Ekimi

Saç ekiminde ağrının az hissedilmesi için 4 önemli işlem yapılmalıdır.

1. Sedasyon: Hastanın yapılan ilk iğneleri hissetmemesi için hafif bir uyku halinde olması gerekir. Bu durumun sağlanması için hastaya damar yolu açılmalı ve serum takılmalıdır. İşte bu serum içinde sedasyon yapıcı bir ilacın var olup olmaması hasta konforunu en fazla etkileyen faktörlerden biridir.

2. Yine bu serum içinde ağrı kesici bir ilaç olmalıdır ve bu ilaç bütün operasyon boyunca hastanın ağrı duymamasını sağlamalıdır.

3. Hastanın işlem yapılacak bölgelerine Lokal Anestezi yapılmalıdır. Bu bölgeler köklerin alındığı donör saha ile ekim sahasıdır. Loka Anestezi bir iki dakika süren bir işlem olup çabucak bitmektedir. Hastalar sedasyonun ve serum içindeki ağrı kesicinin etkisinde oldukları için bu aşamayı da kolaylıkla atlatırlar.

4. Ameliyat sonrası ağrı oluşmasının engellenmesi için hastaya ağrı kesici tabletler tavsiye edilmektedir. Genelde ameliyat gününün gecesi 1 tablet ağrı kesici kullanılması yeterli olmakta ve bir daha ilaç almaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bu şartların yerine getirildiği bir saç ekimi ameliyatında ağrı hissi minimum derecede olacaktır ve hastayı rahatsız etmeyecektir.

Saç Ekimindeki Altın Niteliği Taşıyan Standartlar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Hasta Yorumları