SAÇ EKİMİ SONRASI PRP SAÇ TEDAVİSİ SAĞLAR MI?


Saç ekimi ile PRP Tedavisi son yıllarda birlikte daha çok anılır olmaya başlandı. Bunun sebebi çoğunlukla PRP yaptıran hastaların aldığı olumlu neticeyi başka hastalarla paylaşmalarıdır.

PRP hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın ihtiyaç duyulan bölgeye enjeksiyonu tedavisidir. Saç ekiminden sonra saç foliküllerinin beslenmesinin arttırılması, ekilen köklerin tutunma becerisi sağlaması için PRP tedavisi yapılmaktadır.

Genelde PRP için en uygun zaman saç ekiminden sonraki 3. Aydır. Ekim sonrası ekilen saçlar bulundukları yere yaklaşık 3 ay içinde uyum gösterirler. Bu aşamadan sonra saçların yerinden çıkması söz konusu değildir. Ancak ekilen saçların fire olasılığı hala devam etmektedir. İdeal koşullarda yapılan bir saç ekiminin fire oranı %3 ile 10 arasında değişir. Yani ekilen toplam greftlerin yaklaşık %3 ile 10 u çıkmayacaktır. Bu firenin en önemli sebebi yetersiz  kan akışıdır. Yetersiz kan akışı onarımın zayıflamasına sebep olup fire olasılığını arttırır. PRP Tedavisi saç ekiminden sonra tam da bu aşamada devreye girer.  

3. Aydan itibaren 4 hafta üst üste her hafta bir seans PRP Tedavisi yapılır. Bu 4 seans sayesinde trombositten zengin plazma saçlı deride onarım başlatır. Bu onarımın anlamı bölgenin daha iyi kanlanması ve yeni küçük damarlar oluşmasıdır. Ekilen kökler ve mevcutta olan kökler bu sayede ihtiyaç duydukları mineraller, vitaminler ve özellikle keratin açısından zengin hale gelirler. Bu durum köklerin fire olasılığını azaltırken saçların güçlenmesine, hacimli görünmesine, daha da kalınlaşmasına ve uzun ömürlü olmalarına sebebiyet verir.

4 seans halinde yapılan PRP saç tedavisinde ciddi bir değişime sebebiyet verir. Ancak bu tedavi tek başına yeterli olmayacaktır. Bu olumlu etkinin devam etmesi için üç ayda bir kez yine koruma amaçlı PRP Tedavisi yapılmalıdır. Yapılan işlem PRP için alınan kan miktarının değişmesi ihtimalinden gayrı önceki tedaviyle aynıdır. Koruma amaçlı PRP Tedavisi çoğunlukla 4 veya 8 seans daha devam eder.

PRP yaptıranlar yaptırmayan saç ekimi hastalarına göre saçlarından çok daha fazla memnun olduklarını ifade ederler. Saç ekimi uzmanı doktorlar da saç ekimi sonrası PRP tedavisini hastalarına önermektedirler.

PRP fiyatları bazı hastaların saç ekimi sonrası bu işlemi yaptırmalarını riske atabilir. Doktorlar saç ekimi öncesi PRP fiyatlarından hastalarına söz etmelidir. Daha ekonomik olması sebebiyle PRP fiyatını yüksek bulan hastalara standart saç mezoterapisi de önerilebilir. Bazı hastalar için tedavi bir seans saç mezoterapisi bir seans PRP Tedavisi şeklinde de düzenlenebilir. 

Hasta Yorumları