SAÇ EKİMİ SONRASI YÜZÜM ŞİŞECEK Mİ?


Saç ekimi hastalarının büyük bir çoğunluğunun saç ekiminden sonra uzun süreli dinlenme fırsatları olmamaktadır. Genelde işinden fazla uzun süre izin alamayan hastalar veya yakın zamanda önemli bir görüşmesi olan hastalar yüzlerindeki şişme ihtimalinden ötürü operasyon öncesinde çok tedirgindirler.

Peki saç ekimi sonrası yüzün şişmemesi için ne yapılmalı. Aslında bu konuda hem işlemi yapan doktora hem de hastaya iş düşmekte. Önce doktor tarafına bakalım: Saç ekimi öncesinde hastaya mutlaka bir damar yolu açılmalıdır yani serum takılmalıdır. Bu serumun içinde antibiyotik, ağrı kesici ve yüzün şişmesini engelleyen ilaçlar bulunur. Bu sayede hastaya her hangi bir enfeksiyon bulaşmaz, hastanın ağrısı olmaz ve yüz bölgesi şişmez. Operasyondan sonra hastaya buz kompresi yapması tavsiyesinde bulunulur. Bu tedbir 2 saatte 10 dakika şeklindedir. Hastanın uyanık olduğu süre içinde her 2 saatte 10 dakika alnına, göz altlarına ve şakaklarına buz kompresi yapması gerekir. Bu işlem ilk yıkamaya kadar devam etmelidir. Yani ilk 48 saat boyunca bu işlemin yapılması yetirlidir. Ayrıca yine bu süre içinde hasta öne eğilerek hiçbir işlem yapmamalıdır.

Özetle doktor hastasına serum takıp bu serum içinde gerekli ilaçları bulundurur ve hastada buz kompres ve öne eğilmeme ile ilgili tavsiyelere uyarsa hastada yüz şişmesi olmayacaktır.

Daha detaylı bilgi için lütfen formumuzu doldurup bilgi talep ediniz veya 0090(212) 2800800 numaralı telefonumuzdan doktor muayene randevusu alınız. 

Hasta Yorumları