SAÇ EKİMİNDE AĞRI OLMAMASI İÇİN ŞUNLARIN YAPILMASI ŞART


SAÇ EKİMİNDE AĞRI OLMAMASI İÇİN ŞUNLARIN YAPILMASI ŞARTSaç ekimi esnasında ve sonrasında ağrı olmaması hastaların en önemli isteklerinin başında gelir. Özellikle son yıllarda artık 3000-4000 arası greft ekildiğinden ötürü hastaların psikolojik olarak daha fazla ağrı hissedeceklerini düşünmeleri gayet olağandır. Ancak unutulmamalıdır ki ağrının önüne geçmek düşünüldüğü kadar zor ve imkansız değildir. İdeal bir saç ekimi operasyonunda ağrının olmaması için öncelikle hastanın sedatize edilmesi lazımdır. Yani hastaya verilecek olan bir ilaç ile hastanın uykuya meyilli olması sağlanmalıdır. Bu sayede hastaya yapılan lokal anestezi amaçlı iğneleri hissetmesi engellenmiş olur. Hasta bu iğneleri hissetmediği için ardından oluşan lokal anestezinin etkisiyle de ameliyat boyunca ağrı hissetmediği bir dönem geçirecektir. Hastanın uykuya meyilli olduğu bu dönem bir genel anestezi anlamına gelmez. Bu amaçla kullanılan ilaçların etkisi kısa süreli olup ilk 15 dakikadan sonra büyük ölçüde etkilerini kaybederler. Bu zaman da doktor için çok konforlu bir çalışma süresi demektir. İlacın etkisi 15 dakikadan sonra büyük ölçüde geçmiş olsa da hasta uyumaya devam eder. Arada uyanır ve çevresini dinler. Lokal anestezinin etkisiyle hiçbir işlemin farkına varmaz ve ağrı hissetmez.

Bir üçüncü önlem de hastaya takılan serumdur. Bu serumun içinde bulunan ilaçlardan biri de ağrı kesicilerdir. Ağrı kesici bu ilaç hastanın bütün bir ameliyat boyunca gerek saçlı deride bir ağrı hissetmesini önlemek gerekse yatış pozisyonundan ötürü bel boyun ağrısı çekmesini engellemek için son derece önemlidir.

SAÇ EKİMİNDE AĞRI OLMAMASI İÇİN ŞUNLARIN YAPILMASI ŞARTAmeliyat sonrası verilen reçetede ağrı kesici de yer alır. Genelde hastalar ilk gün uyumadan önce bir tablet ağrı kesici içmelidirler. Ancak sonraki günlerde ağrı kesici almaya gerek kalmayacaktır.

Özetle saç ekimi standartlara uygun yapıldığı sürece ve hastanın da tavsiyelere uyması şartıyla ağrının hastayı rahatsız etmeyeceği bir operasyondur. Ancak yukarda da bahsettiğimiz üzere hastanın ağrı hissetmemesi de bu şartların yerine getirildiği operasyonlar için geçerlidir.

 

 

 

Daha detaylı bilgi için lütfen formumuzu doldurup bilgi talep ediniz veya 0090(212) 2800800 numaralı telefonumuzdan doktor muayene randevusu alınız. 

Hasta Yorumları