remove_red_eye 363
favorite_border 0
share

B Vitamininin Saç Sağlığında Önemi Nedir?

Saçlar canlıdır ve belirli bir sağlığa bulunmaktadır. Saçlar sağlığını koruduğu müddetçe güçlü kalır ve sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Saçlar sağlığını Kaybettiğinde ilk önce yıpranmaya, matlaşmaya ve en son olarak da dökülmeye başlar. Bu durumlar zaman içerisinde meydana gelir ve önlem alınmadığında kalıcı saç kayıplarına da beraberinde getirebilir.

B Vitaminimin Önemi

Saçlar sağlıklı olmak için belirli vitamin ve mineral nereye ihtiyaç duyarlar. B 12 saç sağlığı için de son derece önemli vitaminler arasındadır. B vitamini kişinin vücut fonksiyonlarını etkileyen oldukça fazla yaraları bulunan bir vitamindir ve saç sağlığını da etkilemektedir. B vitamini kompleks bir vitamindir ve farklı türleri bulunmaktadır. Her farklı türünün saç ve saç derisi için farklı işlevleri bulunmaktadır. Herhangi birinin eksikliğinde farklı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tükettiğiniz besinlerden vitamin almaya özen göstermelisiniz. Özellikle B 12 vitamini eksikliğinde dışarıdan besinler ile ve alamadığınız da ciddi sorunlar görülebilir ve eksikliği doktor tarafından fark edildiğinde ilaçla da desteklenebilir.

B Vitaminlerinin Çeşitleri Ve Saç Sağlığı İçin Önemleri Nelerdir?

Hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalardan alabileceğiniz bu vitaminler vücudunuz için son derece önemlidir. Eksikliğinde kendini belli eden sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı vücut ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek adına bu vitaminleri vücudunuza düzenli olarak almaya dikkat etmelisiniz.

B12 vitamini

B 12 vitamini eksikliğin de sinir sistemi başta olmak üzere unutkanlık gibi pek çok soruna neden olabilen bu vitamin saçlarınız için oldukça faydalıdır. B12 vitamini eksikliğinde Saç deriniz da gözle görülebilen problemler ortaya çıkmaktadır. Bu vitamin eksikliği ile kepek problemleri, saç derisinde kaşıntı ve saç derisinde döküntü gibi problemler oluşabilir. B 12 vitaminini yumurta, süt, karaciğer ve böbrek tüketerek vücudunuza alabilirsiniz.

B2 vitamini

Saçlarınız da çabuk kırılma güçsüzleşme ve tel tel ayrılma gibi problemler görülmeye başlandığını da B 2 eksikliği olabilir. Bunların yanı sıra saçta sürekli yağlanma problemi de bu vitaminin eksikliği ile görülebilir. B 2 vitamini ile saçlarınıza nem sağlayabilirsiniz. Nem dengesi sağlanan saçlarınız daha sağlıklı olacaktır. Bu vitamin et, süt ve süt ürünleri, ekmek gibi gıdalarda bulunmaktadır

B3 vitamini

Saç beyazlamalarına karşı doğal bir koruyucu olan bu vitamin saç pigmentlerinin uzun ve saç renginizin korunmasına yardımcı olur. Karaciğer ve ette yer almaktadır.

B5 vitamini

Kırmızı et, tavuk, karaciğer ve tahıl da bol miktarda bulunan bu vitamin saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.

B6 vitamini

Saç derisinde meydana gelen enfeksiyonlu hastalıkların önlenmesi için oldukça faydalı bir vitamin olan B 6 vitamini muz, tavuk, kırmızı et ve avokado da bulunmaktadır.

B9 vitamini

Fasulye, somon, kuşkonmaz ve ıspanak besinlerin de bulunan bu vitamin eksikliğinden saçların yavaş uzamasını ve dökülmesine neden olmaktadır.

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person