Kadınlarda saç dökülmesi bölgesel dökülmeden ziyade seyrelme şeklindedir. Erkeklere göre kadınların saçının dökülmesi daha azdır. Kadınlarda saç dökülmesi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunlar genetik faktörler, hormonal bozukluk, stres, beslenme bozuklukları (bilinçsiz diyet vs. ), menopoz, hamilelik, mevsimsel değişim ve çevresel faktörler gibi sorunlar olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinden kaynaklanan moral bozukluğu erkeklerden daha fazla etki gösterir çünkü kadınların güzellikleri çok önemli yere sahiptir. Eğer bir kadının saçı kalıcı olarak dökülüyorsa mutlaka saç ektirmelidir, aksi takdirde ağır bir depresyon geçirecektir.

Androgenetik Alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi alından başlamaktadır. Kadınlarda ise tepe bölgesinden dökülme gerçekleşir. Saç ekimi bu dökülme için de uygun bir yöntemdir.

Kadınlarda genelde saç estetiğinin korunması açısından tıraşsız saç ekimi uygulanır. DHI saç ekimi, FUE yöntemi saç ekiminin gelişmiş hali olarak saçı tıraş etmeden saç ekiminin gerçekleşmesidir. Kadınların saçlarının uzun olması nedeniyle bu yöntem onlar için çok daha uygundur.

Kadınlarda kaynağı genetik olan erkek tipi saç dökülmesi görülüyorsa, saç ekimi son derece gereklidir.

Erkek tipi dökülmeler, aniden ve ya çeşitli hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan ve kafanın herhangi bir yerinde oluşan yuvarlak dökülmelerdir. Bir süre sonra yeni bir saç çıkmazsa saç ekimi tedavisi uygulanır.

Saçın ön çizgisinin açılmasıyla anlaşılır. (Alın çizgisinin gereğinden daha fazla açılması veya doğuştan açık olmasından kaynaklanır.)

Yara izi veya yanık izinden kaynaklanarak dökülebilir. Yanık ve yaralanma sonucu oluşan dökülmeler kalıcı dökülmeler olacağı için, ekim şarttır.

Bu gibi durumlarda saç ekimi yapılmalıdır fakat bazen saç ekimi olumsuz sonuçlanabilmektedir. Tedaviyi yapan doktor olumlu sonuçlanma ihtimalini hastaya söylemelidir.

Saç ekimi yapılmış hastalar operasyon sonrasında 3 gün boyunca istirahat etmeli ve ağır iş yapmamalıdır. Doktorun önerdiği şampuan ve losyonları kullanmalıdır. Bir süre doktor kontrolüne gitmelidir.

Kadın tipi saç dökülmesinde, dökülme saçın geneline eşit miktarda dağıldığı için saç ekim alanı daralır ve zorlaşır. O yüzden kadın tipi saç dökülmelerinde saç ekimi pek önerilmemektedir. Ekilen saçların dökülmemesi ve ekilecek olan bölgenin zarar görmemesi için kadınlarda saç analizi çok daha iyi yapılmalıdır. Kadınlarda saç ekiminin en önemli aşamaları saç analizi ve saç ekiminin planlanmasıdır. Yanlış planlama hüsranla sonuçlanacak ve hasta hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ki bu bir kadın için çok depresifik bir durumdur. Saç analizi yapılan ve olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksek olan hastalara bu işlemin uygulanmaması tavsiye edilir.