Bir Saç Ekimi Hastasının Operasyon Öncesi Öyküsü

Saç sağlığına önem veren hasta doktorunu belirledikten sonra ön görüşme talep eder. Doktorla görüşmesinden önce hastanın genel sağlık durumuna yönelik, anestezi geçmişine dair, saç sağlığı hakkındaki şikayetlerini içeren sorular ve iletişim bilgilerine dair bir görüşme formu doldurulur.

Hastanın doktorla görüşmesi esnasında sıkıntısı belirlendikten sonra saç nakline ihtiyaç duyuyorsa o konu ile ilgili detaylı bilgi ve bundan sonraki süreç hakkında bilgilendirilir. Hastanın ihtiyacına ve donör bölgesinin elverişliliği göz önünde bulundurularak graft miktarı belirlenir. Doktor hastayı bu konuda bilgilendirdikten sonra hasta ayna karşısına alınır. Altın oran, hastanın yaşı ve yüz şekline göre ön saç çizgisi belirlenir. Hastanın bölgesel açıklığına göre nakledilmesi gereken graft sayıları hastaya gösterilir.

Hasta doktorla görüşmenin ardından uygun bir gün planlanır. Bunun yanı sıra genel sağlık durumuna yönelik bir anamnez formu ile operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenlere dair bir bilgilendirme maili hastaya verilir

Hasta operasyon sabahı belirlenen saatte hastanede olur ve kendisine onam formu verilir. Bu formu okuduktan sonra operasyon öncesi kısım için imzası alınır ve önceden hazırlanmış hasta dosyasına eklenir.
Bu aşamadan sonra hasta dominant hemşiresine teslim edilir ve hemşiresinin yönlendirmesiyle hasta fotoğraf çekimi için stüdyoya götürülür. Hastanın önden, yanlardan, başını öne eğerek, başını geriye atarak ve arkadan olmak üzere 6-8 adet fotoğrafı çekilir. Böylece 1 yılın sonunda aradaki farkı görebilmek ve operasyon esnasında kanal açımı işleminde saçların yönü ve açısı konusunda referans olsun diye bu fotoğraflar arşivlenir.

Hastasının yanına gelen doktor yine altın orana uyarak ve hastanın isteklerini de göz önünde bulundurarak planlama yapar. Hasta ile konuda mutabık kalındıktan sonra sabitleyici bir kalemle tekrar planlamanın üzerinden geçilir. Bu esnada hastanın üzerini değiştirmesi için yardımcı olunur. Üzerini değiştiren hastadan tahlile gönderilmek üzere kan alınır ve hastanın saç tıraşı gerçekleştirilir.

Saç tıraşı biten hasta tekrardan stüdyoya alınır ve planlamanın son ve net halinin fotoğrafları çekilir.

Fotoğraf işlemi de bittikten sonra hemşire hastasını ameliyathaneye götürerek sürecin başlamısını sağlar.

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19