remove_red_eye 524
favorite_border 0
share

Bir Saç Ekimi Hastasının Öyküsü

Saçlarının genç yaşta dökülmesinden çok şikâyetçi olan hasta, tıp merkezimize başvurduğu gün olumsuz tavırları ve negatifliğiyle dikkatimizi çekmişti. Fakat çok istekli davranması dolayısıyla kararlılığını gösterdi ve iki gün sonrası için hasta saç ekim operasyonu talep etti.

Operasyon öncesinde, operasyon esnasında ve operasyon sonrasında uyması gereken kurallar, nasıl bir yol takip edileceği kendisine ayrıntılı olarak her hastaya olduğu gibi anlatıldı.

Saç ekimi hastamız eşi ile birlikte operasyon sabahı kliniğimize geldi. Çok korktuğu için olsa gerek ilk görüşmeye geldiği günden de daha heyecanlıydı. Prosedür gereği imzalatmaya çalıştığımız onam formuna itiraz ederek gerginliğini dışa vurmaya başladı. Bu süreci atlattıktan sonra, fotoğraf çekimi, saç traşı derken hastayı operasyon için saç ekimi ameliyathanesine aldık.

Sürekli soru sormaya ve sesini yükseltmeye başlayarak konuşan hasta, ekip için operasyonu iyice zor hale getirmeye başladı.

Ekip hem kendi motivasyonu hem de hastanın bu şekilde gergin olarak operasyona başlamasının olumsuz sonuçlar doğurmasından çekinerek hazırlık süresini yavaşlattı.

O sırada yetkili arkadaşımız hasta yakınından, hasta ve endişeleriyle ilgili birkaç ayrıntı öğrenmeye çalışıyordu. Hastanın asabiyetinin, yersiz tepkilerinin sadece iğne korkusu yüzünden olduğu anlayan yetkili, operasyonu yürütecek hekime durumu izah etti.

Hekim; ekibinden sakin yapılı bir arkadaşı ve hasta ilişkileri konusunda çalışan bir diğer arkadaşı hastanın yanında bırakarak diğer ekibi konuşmak için odasına aldı. Hastanın iğneden korktuğunu işlem boyunca sakin olmaları gerektiğini, özellikle ses tonlarını yükseltememeye dikkat etmelerini söyledi. Eğer müdahele esnasında hasta iyice huzursuz olursa yapılabilecek müdahaleler hakkında ekibi bir kez daha bilgilendirdi.

Gergin başlayan operasyon hasta ilişkilerinde çalışan personelin hasta yakını ile kurduğu iyi iletişim ve hekimin ekibi üstünde sağladığı kontrol ile başarıyla sonuçlandı. Hasta ise bir süre sonra tamamen rahatlamış ve operasyon süresince sukunetini korumuştu. Bu sayede kendine ve ekibe yardımcı olmuş, konsantrasyonun üst seviyelerde olmasını gerektiren saç nakli operasyonunun başarısını olumlu yönde etkilemişti.

Hasta, hasta yakını ve tüm ekip alınan tüm tedbirler sayesinde başarılı bir operasyon geçirdi.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person