remove_red_eye 664
favorite_border 0
share

Doğal Yöntemlerle Saçınız Uzasın ve Gürleşsin

Kişilerin aksesuarı olan saçlar düzenli olarak bakım istemektedir. İnsanlar doğal, parlak, sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak isterler. Böyle saçlara sahip olmak için ise saçların bakımını yapmak ve sağlıklı olmasını sağlamak gerekmektedir. Sağlıklı olmayan saçlar zaman içerisinde bir takım belirtiler gösterecektir. Sağlıklı yapısını kaybeden saçlar ilk önce cansızlaşmaya, seyrekleşmeye, matlaşmaya ve en sonunda dökülmeye başlayacaktır. Saçlarını sağlıklı yapısına kaybettiğinde size bu sinyalleri vermektedir. Bu durumları görmeyip gerekli önlemleri almadığınızda saçlarınız dökülebilir.

Saçlar Neden Uzamaz?

Saçlar uzar fakat saçlar sağlıklı yapısını kaybettiğini de uzama oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşir. Hatta sağlıklı yapısını kaybetmiş olan saçlarda bir süre sonra daha uzamadan kırılma ve dökülmeler olmaktadır. Bu nedenle saçlar uzasa bile kırıldığından dolayı uzadığı belli olmamaktadır.

Her saç kökünden belirli bir uzama süresi vardır. Yani saç kökleri ilk oluştuğundan bu yana yaklaşık 4-6 yıl hiç durmadan uzama gösterir. Daha sonra bu saç kökü durur ve uyumaya başlar. Yani kendini dinlenmeye almaktadır. Sizler uygun bir yöntem ile bu kökleri müdahale ederek kökü uyandırabilir ve tekrar uzamasını sağlayabilirsiniz.

Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Yumurta: Bir protein deposu olan yumurta saçların beslenmesi için de oldukça faydalıdır. Yumurtanın beyazını saçlarınıza ve saç derisine sürdükten sonra streç filmle kaplayıp bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın. Bu yöntem ile saçlarınızın beslenmesini sağlarken saçlarınız bir süre sonra daha hızlı uzamaya başlayacaktır.
  2. Elma sirkesi: Öncelikle bu bakımda kullanacağınız elma sirkesinin organik olmasına dikkat edin. Saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyunun içerisine 2-3 damla elma sirkesi ilave ettikten sonra saçlarınızı buz su ile durulayın. Birkaç denemeden sonra gözle görülür farkı hissedeceksiniz. Saçlarınız oldukça kısa sürede güçlenecektir.
  3. Aleo Vera: 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve 1 bardak aleo verayı karıştırıp karışımı saçlarınıza uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Parlak ve hızlı uzayan saçlara kavuşabilirsiniz.
  4. Soğan: Soğan suyunu saçlarınıza kür olarak uygulayabilirsiniz. Sonra haşladıktan sonra suyunu sıkarak çıkartın ve bu suyu saçlarınıza sürün ve bir süre bekletin. Daha sonra durulayın saçınızı temizleyebilirsiniz. Saçlarınız için oldukça faydalı olacaktır.
  5. Isırgan otu: kaynar suyun içerisine demlediğiniz ısırgan otunun suyunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkama sırasında bu suyu kullanabilir ve saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bir süre sonra güçlenen saçlarınız daha hızlı uzayacaktır.

Saç Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Saçlarınıza masaj yapın ya da düzenli olarak saçlarınızı tarayın. Bu yöntemler saç derinizdeki kan akışını hızlandıracaktır.
  • Saç şekillendirici kimyasallardan uzak durun.
  • Saçınızı ısıl işlemlerden koruyun. Bu işlemleri birkaç defa uyguladığınız da saçınız yanacaktır.
  • Saçınızın temizliğine dikkat edin.
  • Saçınız için uygun bakım kremleri kullanın.

Yorum Yaz

message
email
person