remove_red_eye 517
favorite_border 0
share

Erken Yaşta Saç Dökülmesi Problemi

Saç dökülmesi sorunu eskilerde belirli bir yaş üzerinde görülürken günümüzde ise genç yaşlarda ki kişilerde de görülmeye başlanmıştır. Dış etkenlerin de artmasıyla beraber saç dökülmesi sorunu oldukça küçük yaşlara kadar inmiştir. Daha lise çağındaki çocuklarda bile saç dökülmesi sorunu görülürken bu durum genç yaştaki bireyleri etkileyip üzmektedir.

Genç yaştaki saç dökülmeleri bireyleri daha fazla etkilemekte ve özellikle 20’li yaşlar da kellik sorunu ile karşı karşıya kalmış olan gençleri bunalıma sürüklemektedir. Bu kadar üzücü bir durumu kabullenmek yerine saç dökülmesi problemine karşı önlemler almak gerekmektedir.

Günde ortalama 50 ile 100 arasında değişen sayıdaki saç dökülmesi normal sayılmaktadır. Özellikle gençlerde hormonların çok sık olarak değişmesinden dolayı saç dökülmesi de daha fazla görülmektedir. 100 tane den fazla yaşanan saç dökülmesi normal sayılmaz ve bu duruma karşı bir önlem almak gerekir.

Genç Yaşlarda Görülen Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

  1. Beslenme şekli: Günümüzde dışarıdan hazır gıdalar ile beslenme son derece popüler olmuştur ve bu beslenme şekli sağlıklı değildir. Vücuda fazla oranda yağ alınması yüzünden damar tıkanıklığı başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu da görülmektedir. Sağlıklı beslendiğimiz kıtalar kılcal damarlar yolu ile saç derisine gelir ve bu şekilde saçların beslenmesi sağlanır.
  2. Bir takım hastalıklar: Genç yaşlarda görülen bir takım cilt hastalıkları saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu hastalıklar yüzünden bir anda ve yoğun bir şekilde saç dökülmesi görülebilir. Hastalıklar tedavi edildiğinde saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkabilir.
  3. Stres: Özellikle gençlerde stres yoğun olarak yaşanmaktadır. Büyüme çağında ki gençlerin özellikle sınav stresi saç sağlığını etkilemekte ve yoğun bir şekilde saç dökülmesine neden olmaktadır.
  4. Androgenetik Alopesi: Genetik bir hastalıktır ve bu hastalıkta genellikle saç tepesi ve alın kısmında saç dökülmesi yaşanabilir. Özellikle erkek bireylerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ailenizdeki bir evde olan bu rahatsızlığın sizde de görülme ihtimali yüksek olabilir.

Erken Yaştaki Saç Dökülmesinin Çözümü Var Mıdır?

Nedeni bilinen pek çok saç dökülmesinin çözümü bulunmaktadır. Genetik faktörlerden ya da bir takım hastalıklara neden olmayan saç dökülmelerine karşı önlem almak mümkündür. Sağlıklı beslenme, stressiz bir hayat, kötü alışkanlıklardan uzak durma ve düzenli spor yapma saç dökülmesine de azaltacak durumlar arasındadır.

Erken Yaşlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesine ne kadar önlem alsanız da özellikle genetik faktörlere bağlı ve saç dökülmesi yaşadığınız da bu durumun önüne geçemezsiniz ve kellik durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Erken yaşlarda saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmış bireyler 22 yaşını açtıktan sonra saç ekimi işlemi yaptırabilirler.

Yorum Yaz

message
email
person