FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi greftten alınan köklerin özel bir araçla saçsız alana eklenmesidir. 1990’lı yıllarda saçı beslediği ve büyüttüğü ‘foliküller unit ‘ adı verilen bir maddenin olduğu saptanmıştır. Bu madde geliştirilmiş ve saçlar için kullanılmaya başlanmıştır.

FUE yöntemi 2002’den beri kullanılmaktadır. Saç ekim operasyonunda genellikle bu yöntem kullanılır. Cerrahi işlem uygulanmadığı için hastalar bu operasyonu yaptırmaya karar vermekte güçlük çekmezler. Doktorlar için de oldukça kolay bir operasyondur. Bu yöntemle donör saç kökleri tek tek çıkarılır ve saçsız bölgeye yerleştirilir. İşlemden hemen önce saçlar 1 mm’e  kadar kısaltılır. Anestezi olarak lokal anestezi tercih edilir. Nakil olacak bölge uyuşturulur.

FUE yöntemi uygulanırken aletin ucu saç köküne veya saçın geliş açısına göre ortasına yerleştirilir ve deriye batırıp kıl çekilir. Kıl silindirik bir şekilde kesilmiş olur. Punch uçlarla özenle çıkarılan foliküller saçsız alana açılan küçük deliklere yerleştirilir.

Fue yönteminde işleme girecek olan kökler ile birebir ilgilenir. Bu işlemden sonra yara ve dikiş izi kalmaz. Ense bölgesinden alınan greftler; saça eklendiği gibi bıyık, sakal ve kaşa da nakledilebilir. Her bir greftten 1 ila 3 arasında saç kökü vardır. 1 greft saç ortalama 2 – 2,5 saç teli kabul eder. 1 santimetre kareye 50 – 60 saç kökü eklenebilir.

Operasyon sonrasında ağrı acı olmadığı için bu yöntem çok tercih edilmektedir. Saç ekiminden sonra saç dökülür fakat  2 – 3 ay sonra saç çıkmaya ve uzamaya başlar. 6. ayda saçlar gürleşir. 1- 2 yıl içinde saç istenilen görünüme kavuşur. Ekilen saç, saçın dökülmeyeceği şekilde kodlanmış bölgelere ekildiği için saç bir daha asla dökülmeyecektir. Ekilen saç kişinin kendi saç renginde çıkar. Bu işlem, işinde profesyonel olan ekipler tarafından yapılırsa saçın estetik görünümü sağlanır. Saçın estetik görünümü, dökülen bölgelerin eski çizgilerine göre, saç yönüne ve açısına göre ekim sağlanması için gerçekten işinin eğli insanlarla çalışılmalıdır. Çünkü insanın tekrar eski saçlarını görmesi psikolojik açıdan da iyidir.

Operasyon fiyatı hastanın saçsız bölgesine göre değişir. Saç, kaş, sakal ve bıyığa göre farklılık da gösterebilir. Uygulama alanının boyutu da bu işlemde çok önemlidir. Ücret bildirimi içim mutlaka uygulama yapılacak bölgenin görülmesi gerekir. Bu yüzden hasta ile yüz yüze görüşülmeli veya hasta uygulama yapılacak olan bölgenin fotoğraflarını ayrıntılı bir şekilde çekip doktora göstermelidir.

Bunun dışında hastanın saç kök ektirmek istemesine göre de fiyat değişebilir.

Saç ekim operasyonu ; saç köklerinin toplanması, kanalların açılması, saç köklerinin açılması gibi 3 aşamadan oluşur.

Kısaca bahsedecek olursak FUE yöntemi hızlı, acı ve ağrının olmadığı, yara ve dikiş izinin olmadığı bir yöntemdir ve hastalar tarafından çok tercih edilmektedir.