26 Haziran 2018 In Genel By admin

Lokal Saç Dökülmeleri

Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan formu alopesia areata dır. Alopesia Areta ; Metal para büyüklüğündeki saçsız lezyonlarla karakterize olan ve tekrarlanan sebebi belirsiz bir saç hastalığıdır. Sebebinin Folikülün siklusunun disfonksiyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir.Ortalama 2-6 yıl arasında anagen fazın kısa sürmesiyle ve kılın katagen faza geçmesi sebebiyle oluşmaktadır.Bu durum kaş,kirpik,sakal hatta nadir de olsa tırnakları bile tutabilir.Bu duruma eşlik eden bir hastalık varsa tüm saçların kaybı olan alopesia totalis veya tüm vücut kıllarının dökülmesi(kaş,kirpik,sakal,göğüs kılları..)alopesia üniversalis meydana gelebilir.

Genellikle bu hastalık stresle ilişkilidir. Bazı endokrin hastalıklarla,göz hastalığının bu rahatsızlığı provake ettiği düşünülmektedir. Bakteriyel, viral veya mantarlara bağlı kimi enfeksiyonlar, özellikle bazal hücreli deri kanserleri, radyasyona maruziyet, yanıklar, kimyasal ilaçlar, sistemik lupus, liken planus ve sarkoidoz ile birlikte olma olasılığı yüksektir.

Alopesia,saçın çekilmesiyle ve saçlı derinin direkt bir travmaya maruz kalmasına da bağlı olarak gelişebilir.Ayrıca uzun süre basınca maruz kalmış kişiler ile (yatalak hasta ve çocuklarda) fön,saç maşası gibi alet kullanan kişilerde de alopesia oluşabilmektedir.

TANI:
Bu hastalığın tanısının konulması kolaydır fakat bazı durumlarda biyopsi gerekebilir. Saçlı deriyi tutan bazı mantarla karışabilir ve en çok karıştığı hastalık saçı çekmeye bağlı oluşan traksiyon alopesisidir.Hatta ender de olsa AIDS le karıştırıldığının bilinmesinde fayda vardır.

TEDAVİ:
Lokal kortikosteroit enjeksiyonu bu hastalık için en sık kullanılan yöntemdir.Hastalığın erken yaşta başlamasıyla tedavide alınacak sonuç ters orantılıdır.Hastalık çocuklarda başladığında tedavisi daha zorken,ileri yaşlarda oluştuğunda tedavisi daha erken ve kolay olmaktadır.Hastalık saçlı deriyle birlikte kaş ve kirpikleri tuttuğunda tedavi şansı azalmaktadır.Tüm vücut kıllarını tutan alopesia universaliste ise tedavi başarısı diğer tüm tiplere göre çok daha düşüktür. Steroitlerin direkt lezyon içine yapılmasının haricinde kas içi yapılması da seçenekler arasındadır.

Minoxidil formları topikal olarak (sürülerek) kullanılıp son yıllarda hastalığın tedavisinde büyük başarı göstermiştir.Cerrahi olarak ise en başarılı tedavi yöntemi saç naklidir,bu durumda hastanın çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Yine bazı hastalara (özellikle aynı bölgede her yıl tekrarlayan alopesia hastaları için) tatuaj (dövme) önerilebilir .
Ayrıca başarıyla tedavi edilmiş hastaların yıllar sonra bile yeniden alopesia hastalığına yakalanma olasılığı normal bireylerden çok daha yüksektir.Bu nedenle tedavi olmuş hastaların sürekli takip altında olmaları ve düzenli check-up yaptırmaları riski azaltmak açısından önerilmektedir.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

   Saç Ekim Merkeziclose-link
Hemen Ara
Yol Tarifi