remove_red_eye 443
favorite_border 0
share

Lokal Saç Dökülmeleri

Lokal saç dökülmesi, yuvarlaklar şeklinde saçın bölgesel olarak dökülmesidir.

Bazı mevcut türleri bulunmaktadır. Örneğin tekrarlayıcı ve lezyonlara sebep olan apolesia areata sık karşılaşılan bir tür saç dökülmesidir. Saç kıran olarak da bilinen bu hastalığın asıl nedeni bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir hastalık olmasıdır. Bağışıklık sistemi saç köklerine zararlı etkisi olan bir madde üretir. Bu madde saç köklerinin çoğalmasını önler ve saç köklerini yok eder. Sadece saça değil, tüm vücut tüylerine de zarar verir. Bu tür hastalıklara otoimmün hastalık da denir. Tedavisi ise kökler zarar veren maddeyi engellemek ve bağışıklığı düzenleyerek o maddeyi yok etmektir.

Bunun için iki tedavi kullanılır; birincisi SADBE (squarik asit di bütil ester), ikincisi ise DPCP(difensipron) tedavileridir ve iyi sonuçları bunlar verir. Aynı zamanda Folikülün siklusunun difonksiyonuna bağlı olduğu da düşünülmektedir. Sakal, kaş  ve kirpikleri ve hatta tırnakları bile tutabilen bir hastalıktır. Saç derisine herhangi bir etki yapabilecek hastalık var ise tüm saçlı derinin kaybı olan apolesia totalis veya tüm vücut kıllarının dökülmesi (saç, kaş, kirprik, sakal, göğüs kılları ve sırt kılları)  apolesia universalistir.

Bölgesel Dökülmenin En Büyük Nedenleri

Bölgesel dökülmeye etkisi olan en büyük faktörlerden biri de strestir. Bakteriyel, viral ve ya mantarlara bağlı kimi enfeksiyonlar da stres dolayısıyla gerçekleşir. Özellikle  bazal hücreli deri kanseri, radyasyona maruziyet, yanıklar, kimyasal ilaçlar, sistemik lupus, liken planus ve sarkoidos ile birlikte çoğalma olasılığı yüksektir.

Saçta  çeşitli etmenlere bağlı olarak (saç çekme, travma vb.) apolesia gelişebilir. Bu hastalığın tanısı çok kolaydır ama yine de bazı durumlarda biyopsi gerekebilir. En çok karşılaşılan hastalık ise saç çekmeye bağlı traksiyon apolesiadır. Nadir de olsa AIDS ile karşılaşılabildiğini bilmesi gerekir.

Tedavisi ise çocuklarda yaşlılara oranla daha zordur. Ne kadar yaşı ileri ise tedavi etme süreci daha da kısalır. Tedavide en sık kullanılan yöntem lokal kortikosteroid enjeksiyonudur. Bu enjeksiyon direk lezyon içine yapıldığı gibi kas içine (IM) yapılması da seçenekler arasındadır. Eğer saçlı deri ile beraber, kaş, bıyık veya sakalda tutarsa tedavi etme şansı azalır.

Tüm vücudu tutan apolesia universalis vücuttaki bütün kılları yok ettiği için tedavi etme olanağı diğer tiplere oranla çok daha düşüktür. Son yıllarda topikal tedavi (pomad formunda ilaçlar sürülerek) uygulaması da çok etkili tedaviler arasındadır. Minoxidil formları bu tedavide kullanılır ve etkisi cerrahi operasyon etkisi kadar yüksektir.

Bazı hastalara tatuaj (dövme) önerilir. Dövme genellikle her yıl aynı bölgede apolesia olan hastalara önerilir.

Son olarak da açık bölgelere cerrahi işlemle saç nakli  yapılır. Tabi iyileşen hastalığın da tekrardan oluşabilme ihtimali vardır. Fakat hiç hasta olmamış olan deriden daha yüksek bir ihtimal olduğu için sık sık doktor kontrolünde olması gerekir.

Yorum Yaz

message
email
person