Saç dökülmesi hemen hemen bütün insanların sorunudur. Kalıcı ve geçici olmak üzere ikiye ayrılan saç dökülmelerinden kalıcı saç dökülmeleri tehlikelidir. Kalıcı olarak dökülen saçların yerine tekrardan saç çıkmaz. Saçı hiç dökülmemişlerin bile ya bir gün dökülürse diye strese girdikleri bu konuda uygulanan son tedavi saç ekimidir. Korkuları artık geçebilir çünkü dökülen saçın yerine greftlerden alınan kıl kökleri yerleştirilip yeni saçların çıkması sağlanır.

Saç dökülmesi çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Bunlar hormonal, genetik, beslenme bozuklukları, yanlış saç bakımı, mevsimsel değişim, saç temizliğinin yapılmaması, saç derisinde meydana gelen saç derisi hastalıkları gibi çeşitli nedenlerdir.

Erkek tipi saç dökülmesi (androjenik) kalıcı saç dökülmesidir. Genellikle alın tarafından saç dökülmeye başlar ve geriye doğru gider. Bu dökülmenin tek tedavisi donör bölgelerden alınan saçın ekilmesidir.

Bazı hastalıkların ve vitamin eksikliklerin etki ettiği saç dökülmesinde tedavi olarak ilaç kullanılır. Erken teşhiste tedavi etkili sonuç verebilir. Eğer geç teşhis edilmişi ise ilacın hiçbir etkisi yoktur.

FDA (American Food and Drug Administration) ‘nın onaylamış olduğu finastreid denen bir etken maddenin erken teşhisinde müdahale olarak androjenik saç dökülmesinin tedavisi olur. Dökülme önlenir. Saç köklerini uyararak büyümesini sağlayan Minoxidil etken maddesi de saçın dökülmesinde ilaçlı bir tedavidir.

Finastreid, testosteron hormonunu dihidrotestesteron formuna dönüştüren enzimi durdurarak saç dökülmesini önleyen bir ilaçtır. Dihidrotestesteron hormonu androjenik saç dökülmesini tetikleyen bir hormondur. İlaç tablet formundadır. Oral yolla kullanılır. Dökülmenin yeni başladığı dönemlerde kullanılırsa daha etkili olur. Bu tedavi en sık kullanılan tedavidir. 5 yıl uygulandıktan sonra kullananların %90’ında olumlu etki bırakmıştır. Saçlarında çoğalmayı sağlamış veya en azından saç dökülmesini önlenmiştir. Bu tedavi gençlerde ve saç dökülmesi yeni başlayan, saçı incelmeye yeni başlayan insanlarda etkilidir.

İlacın Yan Etkileri

Bu ilacın bazı yan etkileri vardır. En belirgin yan etkisi seksüel fonksiyon bozukluğudur. Hamile kadınların kullanması yasaktır. Çünkü doğum anomalisi olabilir, bebeğe zarar verebilir.

Minoxidil, losyon formunda bir ilaçtır. Saç derisine masajla uygulanır. Kadınlarda %2’lik formu, erkeklerde %5’lik formu kullanılır. Bu ilaç vücutta kıllanmaya yol açtığı için saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. İlaç devamlı kullanıldığında saç dökülmesini azalttığı görünmektedir. Yan etki olarak kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Bu etkilerde ilaca biraz ara verilir.

Diğer yöntemler ise doktorun verdiği preparatlardır. İlaçlı tedaviler dışında şampuan, losyonlar ve bitkisel ürünler kullanılabilir. Aynı zamanda ampul vitaminler ve lazer tedavi de uygulananabilir.