Saç dökülmesi tedavisinde hekim ilk olarak hastanın medikal bir şampuan kullanmasını sağlar.çünkü saçın yapısına uygun, doğru seçilmiş bir şampuan,hastanın saçlarını zararlı diğer şampuanların kötü etkilerinden korur,saçları arındırırken besler,eksikleri yerine koyup kırılmalarını engeller ve aynı zamanda saçlı derinin besin miktarını arttırarak dökülme sahasının kanlanmasını çoğaltarak ikincil faydalar sağlar.

Hekimin önerdiği şampuanın içeriği çok önemlidir. örneğin, Aesculus hippocastanum seed extract ( at kestanesi )saçlı derinin kanlanmasını ve damarlanmasını arttırır.Bu madde şampuanda bulunduğunda ısı artışını sağlayıp olumlu etkide bulunur.

Phenoxyethanol antimikrobiyal etkisiyle, panthenol yani provitamin B5 nemlendirici özelliğiyle, arnica montana flower extract (altın çiçek ekstresi) tahriş ve kepek önleyici etkisiyle, melissa officinalis leaf extract (oğul otu ekstresi) saçlı derinin genç kalmasını sağlamasıyla, urtica dioica extract (ısırgan otu ekstresi) 5 alfa redüktaz enzim inhibitörü olması ve finasterid benzeri bir etki oluşturmasıyla, arctium majus root extract (dulavrat otu ektresi) yine 5 alfa redüktaz benzeri steroller içererek saçların uzamasını sağlaması gibi faydalarıyla şampuanda bulunduğunda yararlı olacak olan doğal ekstrelerdir. Saç dökülmesi tedavisinin etkili olabilmesi için,hasta hekimin önerdiği şampuandan başka bir şampuan kullanmamalı,önerilen sıklığın dışına çıkmamalıdır. Hasta önerilenden az sıklıkta kullandığında ,saçlı deri üzerinde biriken tortular gözenekleri tıkayıp bu durum saçların fazla miktarda yağlanmasına sebep olacaktır.

Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalı

Hasta şampuanı belirlenen sıklıktan daha fazla kullandığında ise saçın florası bozulup,hastalıklara karşı direnme yeteneği zayıflayıp ve mekanik travmalar oluşturur böylece saçtaki kırılmalar artar.Bu sebeplerden ötürü hekimin belirlediği yıkama sıklığında şampuanı kullanması hastanın yararına olacaktır.Bazı hasta grupları için şampuan kullanımı yeterli olmasına rağmen özellikle ilerleyen yaşlarda yeterli olmadığı için diğer tedavi seçenekleri ile birlikte kombine edilmesi gerekebilir.

Hastaların şampuanı ilaç olarak algılaması ve normalde sıradan bir şampuan kullanan hastanın medikal şampuanı banyosuna koyması tedavinin devamlılığı için yeterli olmaktadır.çünkü hastaların neredeyse tüm ilaçlar ve özellikle her gün kullanılması gereken bir ilaç için ise zamanla hastada bıkkınlık yılgınlık ve ümitsizlik gibi sebeplerle tedaviye riayetinini sağlamak şampuanın aksine çok daha zordur.

Oysaki şampuan saç temizliğinde rutin olarak kullanıldığı için hastanın medikal şampuan kullanması kendisini zorlamayacaktır. Bu nedenle bir çok ürün ilaç olarak piyasaya sürüldüğünde fazla ilgi görmezken,şampuan içerisine ekstre halinde hizmete sunulduğunda kabulü çok daha kolay olmaktadır. özellikle tedaviye uyum konusunda sorun yaşayan hastalarımız için bazı ekstreleri (çam terebentini..vb) şampuanına katmasını önermekteyiz.

Saç dökülmesini önlediği söylenen bir çok şampuan piyasada bulunmaktadır. Bu sebeple hekimin hasta muayenesini takiben şampuan önermesi bir zorunluluktur. Hekim ,saç dökülmesine neden olan risk faktörleri tespit etmeden, önlemleri ve düzenlemeleri yapmadan tedaviye başlamamalıdır. Bu sebeple şampuan önerisinin bile kişiye özel olması gerekmekte ve bilimsel dayanakları olmayan ifadelere kıymet verilmemelidir ve en önemlisi kararı bir uzmana bırakmalıdır.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

   Saç Ekim Merkeziclose-link
Hemen Ara
Yol Tarifi