remove_red_eye 524
favorite_border 0
share

Saç Boyası Saça Zarar Verir mi? Zararları Nelerdir?

Saç boyası yıllardır kadınlar tarafından tercih edilen, kişilerin saçlarını farklı renklere boyamasını sağlayan ürünlerdir. Saç boyasını kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Günümüzde sadece kadınlar değil erkekler de saç boyası tercih etmektedir. Özellikle artan saç beyazlamalarından dolayı kişiler saçlarını boyamayı tercih etmektedir. Saç boyası sadece saçlar beyazladığında değil kişiler farklı renk deneyimlerini yaşamak istediğinde de saçlarını boyarlar. Neredeyse her renkte saç boyası vardır ve kişilerin istediği renge saçlarını boyama lüksü bulunmaktadır.

Saç Boyası Zararlı Mıdır?

Saç boyları genellikle kimyasal maddelerden elde edilmektedir. Bu kimyasal maddeler saç boyanması sırasında saç derisi ile teneffüs ettiği için kimyasal maddelerin kişilerin vücuduna geçme riski bulunmaktadır.

Çok fazla saç boyası bulunmaktadır. Her saç boyası içerisindeki kimyasal maddeler ve bu maddelerin oranları farklılık göstermektedir. Saçınızı boyayacağınız zaman ağır kimyasallar içermeyen ve saç sağlığını bozmayacak olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Saç boyaları arasında kalıcı ve geçici olan saç boyaları da bulunmaktadır. Geçici olan saç boyaları yıkandığında saçtan çıkmaktadır. Kalıcı saç boyaları ise sürekli saçınız da kalır. Kalıcı boyaların sürekli saçta kalmasından dolayı tabii ki geçici olan saç bağlarına göre daha zararlıdır.

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

  1. Saç boyalarının içinde kimyasal maddeler yer aldığı için saç boyları saçın yapısını bir süre sonra bozmaktadır. Sürekli boyanması işlemine maruz kalan saçın yıprandığı ve inceldiği görülmektedir.
  2. Saçınıza bir bütün halinde boy attığınızda saç kökleriniz ve saçlarınızı saç boyasına maruz kalacaktır. Saç boyasının içerisindeki kimyasal ürünler saç derinize zarar verebilir. Bazı boyalar saç derisinde alerjik reaksiyonlar yaratmaktadır. Saç boyası da içerisinde yer alan kimyasal ürüne karşı alerjiniz bulunuyor ise saç derisinde kabarma, kaşıntı, kızarıklık ve yara oluşabilir.
  3. Sürekli saç boyasına maruz kalan saçta saçın kimyasal yapısında bazı bozulmalar olabilir ve bu duruma bağlı kalarak saç normalden daha erken beyazlayabilir.
  4. Saç boyasında ki kimyasallar saç boyama işlemi sırasında ortama çıkacağı için özellikle astım sorunu bulunan kişilerde birtakım tıkanıklıklara yol açabilir. Bu nedenle saç boyama işlemi yaptırırken ortamın havalandırılması gereklidir.
  5. Eğer kullanılan saç boyası saç derinize zarar verirse saç derisinde kepeklenme sorunu meydana gelebilir.

Doğal Saç Boyaları Var Mıdır?

Piyasada doğal saç boyaları da bulunmaktadır. Bu saç boyaları ve bitkiseldir ve saçınıza kimyasal boyalar gibi zarar vermemektedir. Fakat bu doğal boyalar da açma işlemi yapılmaz ve renk konusunda kimyasal boyalar kadar çeşitli olmayabilir.

Yorum Yaz

message
email
person