remove_red_eye 320
favorite_border 0
share

Saç Dökülmesi İçin Doğru Beslenme Şart

Saç dökülmesini tetikleyen birbirinden farklı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler arasında beslenmede önemli bir yerde bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde beslenme ile saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmediğiniz de yeteri kadar vitamin ve minerali vücudunuza alamazsınız ve de saçlarınız da bu durumun eksikliğini yaşayacaktır.

Saç köklerimiz canlıdır ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Vücudumuza aldığımız besinler sindirildikten sonra yararlı olanları kan dolaşımı sayesinde saç derinize kadar gelmektedir. Saç kökleri ile saç derisine bağlıdır. Bu sayede saçlar kökleri ile beslenirler. Fakat siz beslenmenize dikkat etmediğiniz de saç köklerinin beslenmesinde de bir takım sıkıntılar çıkacaktır. Bu nedenleri göz önünde bulundurarak saç dökülmesine Karşı önlem almak istediğinizde beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Dış Etmenlerin Saç Dökülmesine Etkisi Nelerdir?

Saç dökülmesi genetik faktörler ile olabileceği gibi bunların yanı sıra yanlış beslenme, stres, hormonlar, kimyasallar, hava şartları ve çeşitli hastalıklardan dolayı olabilir. Saç dökülmesine karşı önlem almak istediğinizde öncelikle saç dökülmesinin nedenini bilmeniz gereklidir. Nedenini bilmediğiniz bir konu hakkında önlem almanız da oldukça zor olacaktır. Bu dış etkenler günümüzde daha fazla saç sağlığını etkiler hale gelmiştir. Çünkü çalışma hayatı ve stres dolu geçen günlerden dolayı kişiler dış ortama daha bağımlı bir hale gelmiştir. Dışarıdan beslenme gün içerisinde çok sık yaşandığı için beslenmeye bağlı saç dökülmesi sorunları da artış göstermeye devam etmektedir.

Saç Dökülmesinde Beslenmenin Önemi Nedir?

Vitamin eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında oldukça büyük bir yere sahiptir. Besinlerden aldığımız vitaminler saç sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir. Fakat beslenmenize dikkat etmeyip gerekli olan vitaminler alınmadığında saçlar gücünü kaybedebilir. Saçlar vücudumuzun bir parçasıdır ve diğer organlarımızı dikkat ettiğimiz gibi saçlarımızın var biz sağlığı olduğunu unutmamamız gerekir. Bazı besinlerin içerisinde saç sağlığına olumlu yönde etkileri olacak maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin vücudumuza girişiyle saçlarınız daha sağlıklı ve daha güçlü bir yapıya sahip olurlar. Bu besinleri tüketmeye dikkat ederek saç sağlığınızı olumlu yönde bir çalışma yapmış olursunuz.

Saç dökülmesine karşı tüketebileceğiniz besinler şunlardır:

  • Yoğurt: Protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Yoğurt ile vücudunuza aldığınız kalsiyum ve proteinler saç uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçlarınızın da beslenmesi için düzenli olarak yoğurt tüketmeye dikkat etmelisiniz.
  • Yeşil sebzeler: Demir eksikliği saç dökülmesi neden olan problemler arasındadır. Yeşil sebzelerin içerisinde demir bulunmaktadır. Yeşil sebzeler tüketerek vücudunuzdaki demir eksikliğini giderebilir saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.
  • Kuruyemiş: İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde saçlarınızın doğal nem dengesini korunmasına ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person