Saç dökülmesi ve incelmesi günümüzde kadınlarda ve özellikle erkeklerde yaşanan bir çeşit hastalıktır. Saç dökülmesinin tıbbi adı Androgenetik Alopesi’dir. Saçın dökülmesi ve incelmesi çevresel faktörlere, genetik yapıya ve kişinin yaşam stiline, stres, anksiyete, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, yeteri kadar protein alınmaması, kadınlarda menopoz sonrası yaşanılan sıkıntılar, hamilelik, tiroid hormonları gibi daha birçok etkenlere bağlanabilir.

Saç dökülmesi ve incelmesi bireyin psikolojisinde bir etki bırakır. Özgüven kaybına yol açabilir. Bu yüzden saç dökülmesi olan hastalar depresyona meyillidir.

Erkekler saç tellerinin incelmesi ve saç tellerinin dökülmesini birbiri ile karıştırırlar. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra saç incelmesi çok sık görülür. Saça birden farklı şampuan uygulanması da saç telini inceltir ve saçı dökebilir. Saç derisinde saçın doğal yağı vardır. Bu yağ saçın bakımlı ve sağlıklı  görünmesini sağlayan bir yağdır. İnsanlar saçını fazla yıkayarak bu doğal yağın özelliğini kaybetmesine sebep olurlar. Aslında yalnızca yıkama değil, işlem görme, kurutma, düzleştirme, boyama gibi etkenlerden de saç yağını kaybedebilir. Bu yağın kendini saçtan ayırması sonucunda saç kurur ve kırılır. Böylelikle saç incelir, yıpranır. Saçların çok taranması ile de saç yıpranır. Saç dökülmesinin bir sınırı vardır. Saç dökülmesi günde ortalama 100 tele kadar normaldir. Fakat bu miktarı geçerse saç dökülmesi bir hastalık olarak gerçekleşiyor demektir.

Saçta kalite artışını sağlayan etmenler;

  • Kreatin
  • Biotin(B7)
  • Silisyum
  • Demir
  • Çinko
  • L-Sistin
  • Magnezyum
  • B5
  • Methionin

Erkeklerde saç dökülmesi sıklıkla ön çizgiden gerçekleşmektedir. Bu çizgi zamanla daha geriye gider ve alın daha da açılıp kellik başlar. Kadınlarda ise eşit miktarda dökülme görülür.

Saç dökülmesi ve incelmesi yeni başlamış ise hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor gerek görürse kan tahlili isteyecektir. Cihazlarla saç analizini yapacak ve sonucunda eğer gerçek bir saç dökülmesi hastalığı yaşanıyorsa; saç mezoterpisi, ozon saç bakımı, oksijen saç bakımı ve PRP kürlerinin uygulanacağı zamanlama ayarlanacaktır. Eğer bu teşhisi konulmasında gecikildi ise saç ekimi son ve kesin tedavidir.

Bu uygulamayı mutlaka steril bir ortamda yani hastane ortamında yapılması gerekmektedir.Yani hepsi aynı, ben daha ucuza yaparım diyerek sizi kandıran dolandırıcılara inanıp saç yaptırılmamalıdır. Onlar saç ekimini başaramaacakları gibi, tekrarlanmasına da ortam hazırlayacaklar ve bir dahaki saç ekimi mükemmel bile olsa, verdiği sonucu etkileyeceklerdir.

Bu operasyon gerçekleştikten sonra saç biraz dökülebilir, bu normaldir. Fakat o dönem geçtikten sonra saç ömür boyu bir daha dökülmeyecektir.