remove_red_eye 450
favorite_border 0
share

Saç Dökülmesine Neden Olan Stres mi?

Saç dökülmesi sorunu çok fazla kişinin yaşadığı bir problemdir ve saç dökülmesinin yaşanması için birbirinden farklı sebepler bulunmaktadır. Kişilerde yaşanan saç dökülmelerinin nedenleri farklı olabildiği gibi kişilerin bünyesine bu nedenlere gösterdiği tepkiler de farklı olabilir. Yani bir kişinin saçının dökülmesine sebebiyet veren bir sıkıntı diğer kişide aynı soruna yol açmayabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında saç köklerinin beslenememesi, bir takım hastalık durumları, genetik faktörler, alkol, sigara, kullanılan kimyasal ürünler, hava koşulları ve stres gösterilebilir. Stres durumu hem kadın hem de erkeklerin yaşadığı bir problemdir. Ve bu durum saç dökülmesine sıklıkla sebebiyet vermektedir. Stres durumunda saçlar öncelikle zayıf düşer. Daha sonra zayıf düşen saçlar yeterli oksijen ve besini alamayarak dökülmeye başlarlar. Yani stres vücudunuzun her noktasına zarar verdiği gibi saçlarınıza da zarar vermektedir.

Stres İle Mücadele Ederek Saç Dökülmesini Azaltma

Saç dökülmesine önlem alabilmek için saç dökülmesine neden olan problemin bulunması gerekmektedir. Bu problemi bilerek yapacağınız bir takım tedavi yöntemleri sonrasında saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Stres her yaştan kişiyi etkileyen bir durumdur ve saç dökülmesine de oldukça sık olarak sebebiyet vermektedir. Strese bağlı saç dökülmesi yaşandığında bu durumun tedavisinde herhangi bir kimyasal ürün ya da kozmetik ürünün faydası olmayacaktır. Yaşadığınız stres durumunu azaltarak saç dökülmesinin da önüne geçebilirsiniz. Stres durumu vücuttaki hormon dengesini etkilemektedir. Hormon dengesi ise saçların dökülmesi ve uzaması gibi durumları etkiler.

Stres Cildinize Zarar Vermektedir

Saçlarınızın beslendiği ve büyüdüğü saç kökleriniz vardır ve saç köklerinizde cildiniz olarak nitelendirilen saç derinize bağlıdır. Stres cildinize zarar verdiğini de saç deriniz bu durumdan etkilendiği için direk olarak saç kökleri de bu durumdan etkilenir. Bu durum sadece saç dökülmesi değil saçların beyazlamasına da sebep olmaktadır. Yani stres cildinizi o kadar fazla etkiler ki saç kökleri bu stresten dolayı canlılığını koruyamaz hale gelirler.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Kelliğe Neden Olabilir

Uzun süre yaşanan stres durumu vücudunuzun dengesini bozacak ve saç dökülmesinde beraberinde getirecektir. Saç dökülmesini önüne geçemediğimiz de sürekli dökülme durumuna bağlı olarak saç derin hızlı açılmalar meydana gelir. Bu açılmalar arttığında kafalarınızdaki bazı bölümlerde kelleşme durumu söz konusu olmaktadır. Strese bağlı olan bu saç dökülmesi önlenemediğin de saç dökülmeniz sürekli olarak devam edecektir. Sürekli olan saç dökülmesi de kellik durumunu beraberinde getirecektir.

 

Yorum Yaz

message
email
person