remove_red_eye 373
favorite_border 0
share

Saç Ekimi Hastasında Doku Alımı İşlemi

Hasta hazırlığı tamamlanıp, operasyon odasına alındığında ilk önce tansiyon ölçülür ve damar yolu açılır. Bu işlemlerden sonra hasta operasyon için hazırlanır. Hastayı yüz üstüne konumda yatırıp steril örtüler örtülür. Artık hasta hazırdır.

Doktor anesteziye başlamadan anestesi alanı (donör alan) boyanır (steril solusyonla silinerek steril hale getirme işlemi).Hasta artık tamamen anestezi için hazırdır artık. Anestezi için kullandığımız iğneler özel ve ince uçlu iğnelerdir. Doktor donör kısım anestezisini bitirdikten sonra doku testine geçer.

DOKU TESTİ: Doku testinde, doktor hastanın cilt ve graft yapısına uygun FUE punch ucunu seçer. Doku derinliği, köklerin (graft) yönü, kalitesi ve yapısı incelenir. Hızlı doku alımı yapacak kişiye kılavuzluk eder.

Doku testinden çıkarılan dokular hastaya gösterilir ve dokusu (grafts) hakkında bilgi verilir. Doktor’un gözetiminde ve yönetiminde hızlı doku alımı işlemine geçilir.

Hızlı doku alımı işleminde, hastanın konforu, rahatı ve psikolojisi önemlidir. Yüz üstü pozisyonda olduğu için boyun sıkıntısı yaşayabilir. Hastaya ara ara sorular yöneltilerek rahatı ve anestezi kontrol altında tutulmuş olur. Gerekirse ufak molalar verilerek hastanın rahatlaması sağlanır. Eğer hasta gergin olursa ciltte gerilir ve kanama artar. O yüzden hasta sürekli gözetim altında tutar. Hasta ne kadar sakin ve huzurlu olursa, uygulanan işlemde bir o kadar kolay ve sorunsuz geçer.

Doku alınan kısım (donör alan) doktor’un belirlediği plan doğrultusunda hareket edilerek, doku alım işlemi gerçekleşir. Donör alanda yapılan seyreltme dediğimiz bu işlem; operasyondan sonra iyileşme tamamlandıktan sonra belli olmayacaktır. Uzayan saçlar zaten bu kısımları kapatacaktır. İzler kesinlikle belli olmayacaktır.

Doku alım işlemi eğer her şey yolundaysa (dokular sağlıklı,hasta rahat ve kanama rebound yok ise..) ortalama 1,5-2 saat arasında süren bir işlemdir.Bu işlem bittikten sonra hastaya bir 15 dk mola verilir.Yemek ve dinlenme molası. Daha sonra kanal(graft yerleştirilecek küçük kesikler) işlemine geçilir.

Operasyon sonunda doku aldığımız (donör alan) alana yara örtücü bir sprey sıkılır ve bu sayede bandaj yapılmadan hasta taburcu edilir. İyileşme sürecinde kabuklanma ve ufak gıdıklanmalar, kaşıntılar olacak bu gayet normal 1-2 hafta içinde normal e dönecektir. Ağrı olmayacaktır.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person