remove_red_eye 403
favorite_border 0
share

Saç Ekimi Hastasında Doku Ekimi İşlemi

Doku ekimi, operasyonun en son aşamasıdır. Kanal açma işlemi bittikten sonra uzman ekip tarafından doku (graft) ekimine geçilir.

Doku ekimi dikkat ve incelik isteyen bir işlemdir. Hastaya operasyon öncesinde (pre-op) yapılan planlama doğrultusunda ekim işlemi gerçekleştirilir. Her graftin kendine özel yeri vardır. Tekli, ikili ve üçlü olan graftler plan dahilinde yerlerine yerleştirilir.

Graftlerin uygun kanallara köklere zarar vermeden dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Örneğin, tekli kanala üçlü graftin yerleştirilmesi yanlıştır gibi… Ekim işlemi esnasında hastanın hareketsiz ve sakin durması çok önemlidir. Eğer hasta hareket ederse ekim esnasında köke zarar verme olasılığı yüksektir. Hasta hareket etmek istediğinde ekibe söyleyerek mola isteyebilir.

Uzman ekibin kullandığı ekim penseti adını verdiğimiz cerrahi aletler çok hassas ve incedir. Ekim işlemi için kullanılan özel bir ekipmandır.

Doku alımı işleminde alınan kökler (graft) özel sıvılar içerisinde belirli bir soğuklukta tutularak korunur. Ekim işleminin rahat geçmesi için özenle dizilir ve tekli, ikili, üçlü graftler grup halinde ayrılır. Graftlerin en kısa sürede ve en güvenli şekilde ekilmesi gerekmektedir. Bunu için uzman ekip çok önemlidir.

Ekim işleminde, işlem sonunda hastaların çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü kökler kanalların içerisine yerleştirilirken, kan damarları ve pıhtıları ile tutunurlar. Yapılan işlem kesinlikle dikme işlemi değil ekim işlemidir. Kan pıhtıları dokuyu tutar böylece kanallara tutunmasını sağlar. İlk 3 gün çok önemlidir. Bu açıdan hastanın başını bir yere çarpmaması, başından geçirilerek giyilen dar yakalı kıyafetler giymemesi önerilir. Kafa içi basıncı arttırıcı hareketlerden kaçınmalıdır (ayakkabı giyme pozisyonu, ani oturuş ve kalkışlar… gibi)

Uyuma pozisyonu da ekim işleminde dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Hasta sırt üstü yarı oturur pozisyonda ensesini çift yastıkla destekleyerek ya da yolcu yastığı kullanarak uyumalıdır. Sağa ve sola dönmek kesinlikle yasaktır. Çünkü köklerin tutunma süresi 3 gündür ve bu günler içerisinde en ufak bir darbe köklerin zarar görerek çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple hasta ilk 3 gün çok dikkatli uyumalıdır. 3 günden sonra hasta tekrar eski uyku düzenine geri dönebilir.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person