Saç Ekimi Hastasının Bilmesi Gereken Bilgiler

Saç ekim operasyonu erkek tipi saç dökülmelerinin tümünde yapılabilir. Saç dökülmesi genetik bozukluk ve erkeklik hormonun salgılanmasına bağlı bir olaydır. İlk olarak saçı üreten hücreler ölür. Sonra saç güçsüzleşir. Daha sonra saç büyümemeye başlar ve en son saç yavaş yavaş dökülür. Ve geri dönüşümü olmayan bir saç ölümü gerçekleşir. Bunun tek tedavisi ise saç ekimidir.

Hasta eğer 40 yaşının altında ise ve saç ekimi operasyonu geçirdiyse, hastanın saçı tekrardan dökülebilir. Operasyon küçük de olsa hasta yine de tedirgin olabilir. Operasyonun süresi ve hastanın bu işlemleri yaparken acı hissedip hissetmeyeceği hastaları düşündürebilir. Bu yüzden, öncelikle hasta bu konular hakkında yeterince bilgilendirilmelidir.

Operasyon Süresi Ne Kadar Sürer?

Saç ekiminin süresi 3-8 saat arasında değişebilir. Hasta saçlarına ne zaman kavuşacağı hakkında sabırsız davranır. Oysaki saç derisi ekimden sonra kırmızı kabuklanma yapar ve zamanla yine dökülme gözlenir. O yüzden hızlı kabuk atmalı ve saçlar doğal görünümüne kavuşmalıdır. Kabuk atımını hızlandırmak için saç günde 1 kez yıkanmalıdır. Ancak 1 hafta boyunca doktorun önerdiği şampuanı kullanması daha uygun olur. 2 hafta ile 1 ay arasında yaralar ve kabuklar tamamen iyileşeceği için hasta eski şampuanına dönebilecektir. Saç derisi de eski görünümüne kavuşacaktır.

Dökülen kabuklarla birlikte ekilen saçlarda da dökülme görülebilir. Bu durum saç ektiren kişide, saçın yapısına göre 5-6 ay arasında değişiklik gösterir. 6 aydan sonra her ay %10’luk değişiklik gözlenecektir. 9. Ayda ekilen saçların %90’ı çıkmış olur.

Bu operasyonun herhangi bir zararı yoktur. Lokal anestezi uygulandığı için her açıdan zararsızdır. Ve operasyondan sonra herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. %10’luk kalan kısım ise bir yıl içinde tamamlanır. Hastaların memnuniyeti için teknik uygulama çok önemlidir. Hastanın önceki saçlarıyla bağdaşan bir ekimin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hastaya birden çok saç ekimi hastanın durumuna göre yapılabilir. Saçın  tipine, dökülme miktarına bağlıdır. Eğer saç çok dökülüyorsa birden fazla saç ekimi yapılabilir.

Saç ekim tekniği olarak uygulanan en iyi bilinip, en çok uygulanan teknik FUE (follicular unit extraction) tekniğidir. Fue tekniğinde bir tür boru ile greftten kök alınır ve eklenecek olan bölgeye eklenir.  Bu teknikle hastanın kafasında yara ve dikiş izi kalmaz. Ayrıca eski sağlığına hızlıca kavuşur.

Gelecek için geliştirilmekte olan yeni teknikler vardır. Bu teknik kıl köklerinden alınan örnekler tarafından klonlanarak oluşturulan kıl kökleridir. Geliştirilen bu teknik ile hastalar hem daha az acı çekecektir, hem de saç oluşumu tek tip olacaktır.