Saç Ekimi Hastasının Bilmesi Gereken Bilgiler

Aşağıda yazan bilgiler kurumumuz doktorları tarafından sizin için özel olarak kaleme alınmıştır. İnternettte saç ekimi ile ilgili bilgiler gereğinden fazladır. Ancak aşağıdaki metin ve sık sorulan sorular ihtiyacınız olan bilginin neredeyse tamamını karşılar niteliktedir. Yine de cevabını bulamadığınız sorularınız varsa bunları not etmeniz ve muayene esnasında doktorunuza sormanızda yarar vardır. Çok aşırı bilginin kafanızı karıştıracağını ve gereksiz olduğunu lütfen unutmayın . )

KARAR VERME: Saç ekimi saç açıklığı yerleşmiş olan hastalara yapılan tıbbi bir operasyondur. Hastanın önce muayenesi yapılır, greft sayısı belirlenir. Planlaması yapılır ve saçları kısaltılır. Bütün aşamaları fotoğraflanan hasta ameliyathaneye alınır.

AMELİYAT ÖNCESİ: Kan testi ve PRP için hastadan kan alınır. Bir yandan da hastaya serum takılır. Bu serum sayesinde hastanın antibiyotik, ağrı kesici, yüz şişmesini önleyici ilaç ihtiyacı karşılanır. Ayrıca bu ilaçlar sayesinde hasta operasyon esnasında bel, boyun ve baş ağrısı çekmez.

SAÇ TRAŞI: Saç ekimi için saçların sıfır numarayla traş edilmesi gerekir. Bu işlem genelde ameliyat öncesi hastanede yapılır. Hastanın ayrıca önceden traş olması gerekmez. İhtiyaç duyduğu greft sayısı az (2000 ve altı) ve ense bölgesindeki saçları uzun olan hastalara ‘pencere tekniği’ ile saçlarının tamamını kesmeye gerek kalmadan saç ekimi yapılabilir. Ancak genelde hastaların ihtiyaç duyduğu greft sayısı fazla olduğu için saçların kısaltılması daha fazla tercih edilir. Daha çok bayan hastalarda tercih edilir.

TEKNİK: Sıklıkla uygulanan yöntem FUE Tekniğidir. Bu teknikte kulak üsteleri ve iki kulak arası bölgeden alınan kökler özel bir sıvı ve kendi kanınızdan hazırlanan PRP solusyonu içinde bekletilir.

ANESTEZİ: Lokal anestezi ve Sedasyon altında yapıldığı için hasta ağrı hissetmez.

GREFT ALINMASI : Ortalama bir seansta 3000-4500 arası greft alınır. Bu işlem ortalama 2 saat sürer.

KANALLARIN AÇILMASI: Ardından bu köklerin içine ekileceği kanallar açılır. Bu işlem de yaklaşık yarım saat sürer.

Alınan kökler ile açılan kanal sayısı genelde eşittir. Ancak bazı durumlarda zayıf kökleri güçlü köklerle beraber ekmek için tek bir kanala 2 veya 3 kök ekilebilir. Bunun sebebi zayıf köklerin tek başlarına tutunma şanslarının daha düşük olmasıdır. Eğer güçlü bir kök ile beraber ekilirlerse tutunma ihtimalleri çok daha yüksek olur. Bu tekniğin kullanıldığı hastalarda kanal sayısı alınan kök sayısından daha düşük olacaktır.

EKİM İŞLEMİ: Ardından alınan köklerin açılan kanallara nakledilmesi işlemi gelir. Bu işlem de ortalama 2 saat sürecektir. Aradaki molalar dahil bütün operayon ortalama 5 saat sürer.

Hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Operasyon sonrası evine gidip dinlenmelidir. Hastanın evde iken yapacaklarına ilişkin uyarıların yer aldığı bir dergi hastaya verilir. Bu dergide genelde ihtiyaç duyulan bütün soruların yanıtları vardır. Aynı zamanda bu dergi hastanın kullanması gereken ilaçların teferruatlı bir reçetesini barındırır. Hastaya bu reçetede yazan ilaçları alıp kullanmak zorundadır.

İLK YIKAMA: Operasyondan 36-48 saat sonra ilk saç yıkamasının yapılması gerekir. Bu yıkamanın klinikte tarafımızdan yapılması daha iyi olacaktır. Önce saçlı deriye özel bir losyon sürülür, bekletilir ve ardından özel bir medikal şampuan ile zarifçe yıkanır. Bir kez bu işlemi yaptıran hasta bundan sonraki yıkamaları kendisi yapabilir.

İŞ BAŞI YAPMA : İlk yıkamadan itibaren hasta işinin başına dönebilir. Ancak yakından bakan biri hastanın saç ekimi yaptığını anlayacaktır. İşi müsait olanın işyerinde hem içerde hem dışarda şapka takması mümkündür. Müsait olmayan hastalar sadece dışarda şapka takabilir.Hastanın görüntüsü 7-10 gün içinde eski haline döner. Bu zaman itibariyle hastanın saç ekimi yaptırdığı kolay kolay anlaşılmaz.

SAÇLARIN ÇIKMA SÜRECİ: Ekilen saçlar çoğunlukla 15-30 gün içinde yeniden çıkmak üzere dökülürler. Dökülme miktarı az olabileceği gibi bütün saçları da kapsayabilir. Hastanın eski saçlarında bir dökülme olmaz. Bu dökülen saçlar 3. aydan itibaren yeniden çıkmaya başlarlar. Bir saç ekiminin nihai sonucu için bir yıl beklemek gerekir.

İSTENMEYEN ETKİ: Bazı hastaların doku alınan bölgelerinde saç küsmesi sebebiyle bozuk para büyüklüğünde saç dökülmeleri görülebilir. Çok kısa süren ve kendiliğinden geçen bu sorun çok ender görülür ve geçicidir.

İKİNCİ SEANS: Talep eden veya açıklığı fazla olan hastalara ikinci seans yapılabilir. Bunun için hastanın ortalama 6-8 ay beklemesi gerekir. İkinci seansta yapılan işlem birincinin aynıdır. Hasta ikinci seansta daha da rahattır. Bildiği ve daha önce tecrübe ettiği bir operasyonu bir daha yaptırdığı için çok daha rahattır.

MEVCUT SAÇLARIN KORUNMASI: Gerek yeni ekilen saçlar gerekse mevcut saçların korunması son derece önemlidir. Özellikle genç hastalar saç ekimi yaptırdıktan sonra kendi eski saçlarını dökmeye devam edebilirler. Bunun için ilerleyen zamanlarda yeni bir seans yaptırmak gerekebileceği gibi mevcut saçları korumak için mezoterapi de yapılabilir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ: Mevcut saçların korunması ve yeni ekilenlerin daha güçlü çıkması için genelde saç mezoterapisi önerilir. Tercih edilen mezoterapi tipi PRP dir. Bu işlem 90. günden itibaren 4 hafta üstüste yapılır. Ardından 3 ayda bir kez tek seans halinde devam edilir. Özellikle genç hastalar için son derece önemlidir.

Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen şu siteyi inceleyiniz: www.sacmezoterapisi.com

MEDİKAL ŞAMPUAN: Hastaya saçlarını yıkaması için bir şampuan önerilir. Bu şampuanın saçların çıkma süreci olan 12 ay boyunca değiştirilmemesi önerilir. Hasta saçlarını günde bir kez bu şampuanla yıkayabilir. Yıkama alışkanlığı değişebilir ancak 2 günden daha uzun süre saçı yıkamamak veya günde birden fazla kez saç yıkamak önerilmemektedir. Hastalara verilen dergide veya operasyon sonrası saç bakımı prensiplerinde buna dair detaylar bulunmaktadır.

MINOXIDIL : Bu sprey hastalara mevcut saçlarının korunması ve/veya saçların daha kalın ve hacimli görünmesi için yazılır. Doktor tavsiyesi ile kullanılması zorunludur. Kullanımı dikkat gerektirir ve suistimale gelmez. Tavsiye edilen şekliyle (günde 2 kez olmak üzere tercihen 9 ay boyunca) kullanılmalıdır.

 

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi