remove_red_eye 505
favorite_border 0
share

Saç ekiminde anestezi işlemi nasıl uygulanır?

Hastaların en fazla merak ettiği konulardan biri saç ekimi esnasında yapılacak olan anestezi ile ilgili soruların yanıtlarıdır. Haklılık payının yüksek olduğu bu konunun operasyon öncesi mutlaka hasta ile konuşularak aydınlatılması gerekir. Bazı hastalar bu konuda çok hassas olduklarından ötürü bir anestezi uzmanı ile görüşmeyi talep edebilirler. Bu haklı talebi mutlaka yerine getirmek ve hastayı anestezi uzmanı ile görüştürmek gerekir.

Hastaların anestezik maddelere olan duyarlılıkları, aileden birinin herhangi bir operasyon esnasında bir problemle karşılaşmış olması gibi beyanlar doktor tarafından dikkatle not edilmeli, anestezi doktoru ile bu hususlar paylaşılmalıdır. Geçmişte anestezik maddelere (özellikle diş çekimleri esnasında) karşı gelişen reaksiyonlar, alerjik tepkiler son derece önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Bazı hastalar yaşadıkları sorunu olduğundan fazla abartabilir ya da tam tersini yapabilirler. Hastanın beyanından çok bu gibi durumlarda doktor beyanlarına ve hastane kayıtlarına göre hareket etmek çok daha doğrudur.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Bu sebeple hastanın rahatlaması için tam anlamıyla lokal anestezinin ne olduğu, lokal anestezi esnasında kullanılan ilaçların neler olduğu hasta ile paylaşılmalı ve bu içeriğe karşı bir alerji öyküsü olup olmadığı sorulmalıdır.

Genel anestezi gereken hasta sayısı saç ekiminde neredeyse yoktur. Zaten bu kadar sıkıntılı bir hastanın saç ekimi operasyonuna alınması da hekim açısından ayrıca zor bir karardır. Bu sebeple saç ekimini lokal anestezi altında yapılan bir operasyon olarak tanımlamak mutad bir tanım olacaktır.

Lokal anestezi sırasında kullanılan ilaç çoğunlukla Lidokain HCl 20 mg/ml, Epinefrin HCI 0.0125 mg/ml içeren ampullerdir. Yetişkin hastalar için sadece bu ilaç ile yapılan bir anestezi yeterli olacaktır ve hesaplama hastanın kilosuna göre olmalıdır. Ancak hastanın çocuk, yaşlı veya böbrek hastası olması gibi özel durumlarda dozun ayarlanması yeniden gerekebilir ve doz düşürülebilir. Kalp hastalarında, fiziki açıdan yeterli gücü olmayan hastalarda da ilacın dozunun azaltılması gerekebilir.

Bir diğer kullanılan ilaç Prilokain içeren ampullerdir. Daha az tercih edilmekle birlikte bu seçeneği kullanan hekimler de vardır. Özellikle lidokaine dirençli hasta grubunda dozu arttırmak yerine prilokain kullanmayı denemek daha doğru bir tercih olacaktır.

Lokal anestezi iki ayrı bölgeye yapılır:
1. Köklerin alınacağı bölge: Bu bölge kulak üstleri ve iki kulak arasında kalan bölgedir. İki sıra halinde yapılan anestezi bu bölgeyi yaklaşık 2 dakika içinde uyuşturur. Bazı hastalarda yeterli uyuşmayı sağlamak için biraz daha beklemek gerekebilir. Bölge uyuştuktan sonra doku alımına rahatlıkla geçilebilir.

2. Köklerin ekileceği bölge: Bu bölge alın çizgisinden başlayarak ekim planlanan bölgenin tümünü kapsar ama sadece alında çizilen ön saç çizgisinin hemen 1 cm aşağısından itibaren yapılan tek sıra bir anestezi ile bütün bölgenin uyuşturulması sağlanabilir. Bu işlem de yaklaşık 1 dakika sürer ve tam bir uyuşma en geç 5 dakika içinde gerçekleşir. Anestezi yerleştikten sonra kanal açma işlemine geçilebilir.

Yapılan lokal anesteziler genelde operasyon günü hasta uyuyuncaya kadar etkisini devam ettirir. Bu sebeple hasta kafasını çoğunlukla hissetmek. Alçak bir yerden geçerken , arabaya binerken hastanın kafasını çarpması sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun hastaya öncelikle anlatılması ve dikkatinin çekilmesi gerekir. Ertesi sabah anestezinin bütün etkisi geçmiş olur.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person