remove_red_eye 494
favorite_border 0
share

Saç Ekiminde Fotoğraf Çekiminin Önemi

Öncesi ve Sonrası fotoğraf çekimi Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu sebeple böyle bir talepte bulunan hastalara sadece onlara özel maillerle öncesi sonrası fotoğraflar yollanabilir. İnternet sitelerinde bir hastanın alanen bütün herkese öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilemez. Ancak bütün hastaların bu kayıtlarının mutlaka tutulması gerekir.

Fotoğraf arşivinin oluşturulması saç ekiminin çok önemli bir kısmını oluşturur. Hastalara operasyondan önce bu durum özellikle anlatılmalı ve hastaların rızaları alınmalıdır. Hastalar izin verirlerse çekilen fotoğraflar başka hastalara gösteriliri, hasta izin vermezse bu fotoğraflar başka hastalara kesinlikle gösterilmez. Hasta ONAM FORMU nu imzalarken bu konudaki rızasını da belirtmeli ve tercihini yazılı olarak vermelidir.

Saç ekiminde fotoğraf arşivi operasyondan hemen önce başlar ve aşağıdaki aşamalarda fotoğraflar çekilir.

1. Planlamadan önce: önden , yandan, tepeden ve arkadan olmak üzere 4 adet fotoğraf çekilir.
2. Planlamadan sonra:doktor tarafından saç çizgisi, ekim sınırı ve ekilecek sayının dağıtımı yapıldıktan sonra önden ve tepeden iki adet KLAVUZ FOTOĞRAF çekilir. Klavuz fotoğraf operasyon odasına yollanır ve bütün operasyon bu fotoğraf baz alınarak yapılır.
3. Operasyondan hemen sonra: Hasta ameliyathaneden çıktıktan sonraki haliyle yine önden, yandan, tepe ve arkadan 4 adet fotoğraf çekilir.
4. İlk yıkamadan sonra: Hasta ilk saç yıkamasından sonra tekrar fotoğraf stüdyosuna alınır ve ön, yan,tepe, arkadan çekilen 4 adet fotoğrafı alınır.
5. Kontrol fotoğrafları: Hastanın 18,90. Gün ve 6 ile 12. Ay kontrolleri esnasında da yukardaki 4 cepheden fotoğraflarının alınması gerekir.

Saç ekiminde ve sonrasında çekilen fotoğraflar gerek operasyonun seyrinin belirlemek, gerekse gidişat ve operasyondan alınan verimin belgelenmesi açısından son derece önemlidir. Hastanın talep etmesi durumunda kendisine mevcut arşivin bir örneği verilmelidir.
Saç ekimi hastası eski halini çok çabuk unutur. Bu sebeple özellikle 6. Aydan sonra yapılan kontrollerde arşiv fotoğrafları hastaya gösterilerek değişimin ne kadar bariz olduğu kendisiyle paylaşılmalıdır.

Fotoğraf arşivi kadar saç ekiminde fotoğrafların çekildiği cihazın da önemi büyüktür. İyi bir cihaz ile fotoğrafların çekilmesi, arka fonun lacivert renkte bir stor ile kapatılması, fotoğrafların mümkün ise gün ışığı kullanılarak flaşsız çekilmesi ve çeken personelin bu konuda eğitim almış olması gerekir.

Yine saç ekiminde oluşturulan fotoğraf arşivleri mevcut bilgisayarlar haricinde yedek taşınabilir disketlerde ayrıca saklanmalıdır.
Fotoğrafların bir diğer avantajı da doktorların muayenesini kolaylaştırmalarıdır. Bir çok hasta internet üzerinden yolladığı fotoğraflarla kendi durumu hakkında bilgi alabilmekte ve online muayene olabilmektedir.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person