Saç Ekimi’nde İkinci Seans

Saç ekimi hastalarının büyük bir kısmı ( yaklaşık % 85’ lik oran ) tek bir seans ile yetinir. Geriye kadar %15 ‘ lik hasta bölümü ise tek bir seans ile saç açıklığı kapanmayacak kadar fazla miktarda saç açıklığı olan hastalardır. Bütün hastalara tek bir seansın kendilerinde yaratacağı değişikliği anlatmak ve ikinci bir seans yapılırsa sonucun daha iyi olacağı doktor tarafından belirtilmelidir.

Kesin bir cümle kullanmak gerekirse o da şu olmalıdır: ikinci seans saç ekiminin cilasıdır.

Bu sebeple saç ekiminde doktorun ikinci seansı reddetmesi neredeyse imkansızdır.

Fue Yöntemi ile yapılacak olan ikinci seansta çoğunlukla ilk seanstan daha az sayıda greft ekimi gerçekleşir. Bir örnek vermek gerekirse ilk seansta 2300 greft ekilmiş olan bir hastaya ikinci seansta ortalama 2000 greft ekilir. Bunun sebebi taranacak donör sahanın ilk seansa göre daha az olmasıdır. İlk seansta hiç dokunulmamış alan saha daha rahat taranır ve cm2 den daha fazla sayıda greft çıkarılabilir ancak ikinci seansta cm2 de kalan greft sayısı azalmış olacaktır. Bu sebeple ikici seans saç ekimlerinde donör sahaya daha az müdahalede bulunulmalı ve greft sayısı azaltılmalıdır.

Şu hususun belirtilmesinde de fayda vardır. Fue Yöntemi’ nin ilk zamanlarında tek bir seansta alınabilen kök sayısı daha azdı. Gelişen teknoloji sayesinde bugün bu sayı daha fazladır. Bu sebeple daha büyük punch uçları ile yapılan birinci seansa göre daha küçük punchlarla yapılan ikinci seanslarda daha fazla sayıda kök çıkarılabilir.

Saç ekimi hastasına yapılacak olan ikinci seansın zamanlaması çok önemlidir. Hastalar daha çok hemen ertesi gün ikinci seansın yapılmasını talep ederler. Bir an önce sık saçlara kavuşmak için bu talep başta doğru gibi görünebilir. Ancak hasta açısından ikinci bir seansı yapmak için 8 ay kadar beklemeleri çok daha doğru olacaktır. Hastaya yapılacak olan bu teklif iki açıdan önemlidir.

1. Birinci seansın neticesini görmek ve yeni seansta çalışılacak alanı iyice belirlemek
2. Birinci seansla yetinme ihtimali olan hastaya bir şans tanımak.

Bu sebeplerle iki seans arasına bu zamanı koymak kesinlikle çok daha faydalı olacaktır. İkinci seansta yapılan işlem birinci seansın aynısıdır ancak hasta açısından çok daha konforludur. Daha önce böyle bir tecrübesi olan hasta ikinci seansı daha kolay tolere edecektir.

Hastanın ikinci seansın kararını vermesi bazen 6. Aya da denk gelebilir. Bazen tercih edilse bile yine de iki ay daha beklemek yerinde olacaktır.

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi