Saç Ekimi’nde İkinci Seans


Saç ekimi sağlıklı bir insanda 20 yaşından başlayıp 70-75 yaşına kadar olabilir. Saç ekim sonucunu kişinin yaşı, saçın açıklık alanı ve kişinin ensesindeki saç oranı belirler.

Enseden çıkarılan saç uçlarının kalınlıklarının 0,6 – 0,7 olması gerekir. Eğer bu çapın altında ise saç köklerine zarar vereceği için, ensenin saç ekimi için kullanılması doğru olmayacaktır.

Saç ekimlerinin büyük bir çoğunluğu tek bir seans ile hallolur (yaklaşık olarak %85’lik bir oran). Geri kalan kısma ise ikinci seans uygulanır. Çünkü bazı insanların ilk seansla saçlarının arasındaki boşluk kapanmaz. Bu gibi kararları doktorlar hastaya açıklar ve hastanın isteğine göre uygulanır. Seanslar da yine doktorun önerisine göre ayarlanmaktadır.

İkinci seans, ilk seansın makyajıdır. Fue yöntemi ile yapılacak olan ikinci seansta ilk seansa oranla daha az sayıda greft ekimi kullanılır. Çünkü ilk seansta greft alanının daha çok olması ve ikinci greft alanının daha az olmasına neden olmaktadır. İlk yapılan Fue yönteminde kullanılan greftler daha azdır. Fue yönteminde en fazla 4 seans uygulanır.

İkinci Seansa Ne Zaman Başlanmalı?

Hastalar ilk seanstan hemen sonra ikinci seansın yapılmasını isterler. Ama ilk seansın etkisini görebilmek açısından ikinci seansın 8 ay sonra yapılması daha uygundur.

Kişi saçı daha da sıklaştırmak istiyorsa aynı bölge üzerine tekrardan saç ekimi yaptırabilir.Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlamak için birkaç yöntem uygulanır. Kişiye uygun saç çizgisinin belirlenmesi, hastanın istediği yoğunlukta saçın sağlanması, kişinin kendi saçının açısının ve yönlerinin belirlenmesi ve saçların nakledilmesi gibi.

Doğal görüntünün sağlamanması için saçı ekerken 35-40 derecelik bir açıya ihtiyaç duyulur. Santimetre kareye 30 – 35 greft yani 60-80 saç teli düşer.

Saç ekimi sırasında lokal anestezi uygulanır. Hasta sadece anestezi uygulanırken bir sızı hisseder ama işlem sırasında hiçbir ağrı, acı hissetmez.İşlem süresi greft sayısına göre değişir. 2500-3000 greftlik işlem yaklaşık 7 – 8 saat sürmektedir.

İşlem ; saçların donör alandan alınması, toplanan köklerin tel yoğunluğuna göre ayrıştırılması ve sayılması, ekilecek saç için doğal saç kanalları açılması, toplanan saçların açılan kanallara yerleştirilmesi.

Operasyondan sonra saç derisinde kırmızı kabuklanmalar olur ve bu kabuklanmalar 8-9 gün içinde bu kabuklar dökülür. Daha sonra saç derisi normal görünümüne kavuşur. Operasyon sonrasında 2 gün içinde hastanın saç derisi doktor tarafından muayene edilir, özel serumla yıkanır ve pansuman yapılır. Doktor kişiye dikkat etmesi gerektiği hususları hatırlatır. Saç ekiminden 3 gün sonra saç yıkanmasında, yaraların çabuk iyileşmesi için doktorun önerdiği özel şampuan kullanılır. Hasta 2 hafta sonra kendi şampuanına geri dönebilir.