Saç sağlığı için uzun zamandır kullanılan mezoterapi botoxla birleşerek daha etkili bir yönteme dönüştü.

Saç mezoterapisi; Özel bir cihaz yardımıyla,saç bileşimindeki vitamin,mineral ve bazı keratolitik ajanların saçlı deriye enjekte edilmesi esasıdır.Saç mezoterapisi son yıllarda etkinliği artan saç termoterapisi yöntemiyle beraber kullanılır.

Saç termoterapisinde ilk olarak,özel bir sıvı yardımıyla saçlı deri buhara tutulur ve gözeneklerin açılması sağlanır.
15 dakika süren bu işlemle kan akışı hızlanan ve yumuşayan saçlı deri, mezoterapi ilacını almaya hazır hale gelir.

Hemen ardından yaklaşık 15 dakika süren mezoterapi yapılır.Saç mezoterapisinin tekrarı bir ve ya iki hafta aralıklarla olmalıdır.Bunun sebebi İlaçların etkisiyle oluşan damar genişlemesinin bir süre sonra etkisini kaybederek eski haline dönmesidir. Bölgedeki kanlanmanın artması damar genişliğine bağlıdır.

Damarlar ne kadar fazla genişlerse kanlanma o kadar uzun sürer ve buna bağlı olarak saç kökleri o kadar fazla vitamin,minerali almış olur.Fakat yapılan normal mezoterapilerde bu etki kısa sürelidir,bu yüzden sık sık tekrarlanmalıdır. Botoxoterapi yani bu işlemin botoxla yapılması,tam da bu esnada devreye girer.

Dökülme Problemi Yaşayanlar

Saç sağlığı bozulmuş ve dökülme sorunu yaşayan hastaların,tedavi için kullandıkları ilaçların devam zorunluluğu vardır.Saç dökülmesi problemi genellikle 18 li yaşlarda başlar ve 35 li yaşlara kadar risk devam eder.Günümüzde saç ekimi ile uzun soluklu tedavilerle bu sorun çözülebilmektedir.Fakat hemen hemen her gün alınması gereken ilaçlar ve tedavinin uzun yıllar alması hastayı zaman zaman bıkkınlığa sevk ettiği için bazı hastalar tedavilerini yarım bırakmaktadır.

Periyodik olarak yinelenen tedaviler,birkaç ay içinde aynı sonla karşılaşmakta ve binbir umutla başlanan tedaviler tekrar kesintiye uğramaktadır.Hemen hemen her saç dökülmesi problemi yaşayan hastanın geçmişi bu bahsettiğim yarım bırakılan tedavi öyküleriyle doludur.Evde haftada bir iki kez uygulanan bakım kürleriyle saç bakım sampuanları hariç çoğu tedavi protokolleri bu akıbetle sonlanmaktadır.

Botoxoterapide iki işlem arasındaki zaman bir hayli uzundur ve uygun bir medikal şampuan kullanımı haricinde hastanın başka zorunluluğu yoktur.
Botoxoterapi bir saç mezoterapisi yöntemidir fakat işlemin neden olduğu damar genişlemesi ortalama 6 ay sürmektedir.Uygulama metaryalinin içinde bulunan ve kasları felç eden bir toksin olan botilismustan dolayı genişleyen damarlar ,kaslar kendini toparlayıp eski halini alana kadar yaklaşık 6 ile 10 ay arasında devam eder.

Tedavide En Önemli Husus Nedir?

Saç dökülmesi tedavisinde en önemli esasın o bölgenin kanlanması olduğundan demin de bahsetmiştim. Saç dökülmesi,saçın beslenmesinin bozulmasıyla provake olur ve bu işlemin tersine çevrilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.Başka bir tedaviye ihtiyaç kalmadan bir cihaz yardımıyla uygulanan botox,saçlara 6-10 ay bol vitamin ve mineralle beslenme imkanı sunmuş olur.Bu dönemde uygun bir medikal şampuanla saçların yıkanması gerektiğini tekrarlamış olalım.

Dünyada henüz çok yeni olan Botoxoterapi yöntemi ,saç dökülmesi problemi yaşayan özellikle bayan hastalar için yakın zamanda çığır açacaktır. Botoxoterapinin uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Acısız,kolay,uygulama süresinin kısa,etkinliğinin uzun oluşu ve başka tedavi gerektirmemesi gibi bir çok faktör nedeniyle hem hekim arkadaşlarımın hem de hastalar tarafından hızla benimseneceği kanaatindeyim.

 

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19