remove_red_eye 853
favorite_border 0
share

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

İnsanların saç yapıları birbirinden farklıdır. Saç derileri yağ üretimi yaparak üretime saçlara salgılamakta ve saçların beslenmesi ve sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır. Bu durum kimi zaman çok, kimi zaman az olduğundan farklı saç yapıları meydana gelmektedir. Bazı insanların saçı yağlı olurken bazı insanların saçı ise tam tersine oldukça kurudur. Uzmanlar yağlı saçın kuru bir saça göre daha sağlıklı olduğunu söylemektedir. Çünkü kuruyan saç beslenemez ve daha çabuk kırılmaktadır. Yağlı saç ise kuru bir saça göre daha fazla avantajlara sahiptir.

Saçta Yağlanma Nedir?

Saç derisi hücrelerinden daha fazla yağ üretip, yağ salgısı yapması üzerine saçın yağlı bir yapıya sahip olmasına denilmektedir. Saç derisinin bu yağ üretme işlemi kimi insanlarda daha fazla olduğu için bazı insanların saçları yağlı yapıya sahip olmaktadır. Belirli bir sınıra kadar saçların yağlı olması oldukça iyidir. Saçlar daha güçlü ve kırılmalara karşı daha dayanıklı hale gelir. Fakat belirli bir sınırı geçtikten sonra saç yağlanması iyi değildir. Saç derisinde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi kepek sorunu da beraberinde getirir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında daha kirli bir görüntü sergilemiş olunur.

Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Saç yağlanmasına tek bir nedene bağlamak tabii ki doğru olmaz. Her insanda farklı nedenler ile ortaya çıkabilen bu sorun pek çok nedene bağlıdır. Saçın çok sık yağlanmasına neden olan problemler şu şekildedir:

  • Saç yağlanması düz saçlı insanlarda kıvırcık saçlı insanlara göre daha fazla görülmektedir. Çünkü saç yağlanması saç derisinde oluşmuş olan yağın saçlara dağılması ile meydana gelmektedir. Düz saçlar da yağın dağılması daha çabuk ve eşit olarak gerçekleşirken kıvırcık saçlarda yapısı itibari ile eşit bir dağılma ve yağın diplerden uçlara ulaşması zor olur.
  • Saçınızı yıkarken çok sıcak suyla yıkamak saç derisinin daha çabuk yağlanmasına neden olur. Ilık su saç sağlığı için her zaman daha ideal olandır.
  • Beslenme alışkanlıklara saç derisinin yağlanmasına etki etmektedir. Aşırı yağlı yiyeceklerin yenmesi ve sağlıksız beslenme saçların yağlanmasını tetiklemektedir.
  • Saça şekil vermek için kullanılan yağlar, spreyler ve kremler saçların yaralanmasına neden olmaktadır.

Saçın Yağlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmelisiniz. Sağlıklı beslenmeli ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Saçınızı yıkarken ılık su tercih etmelisiniz. Sıcak su saç derinizin sağlıklı yapısını bozabilir.
  • Saçınıza uygulayacağını saç şekillendiricileri saç köklerinize değil saç uçlarınıza uygulayın.

 

Yorum Yaz

message
email
person