remove_red_eye 334
favorite_border 0
share

Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran genetik bir hastalık olarak kabul edilir. Saç derisinde, kaşlarda, kirpiklerde ve vücudun diğer tüylü bölgelerinde meydana gelebilir. Saç derisinde bozuk para şeklinde yuvarlak olarak tüy dökülmesi saçkıran olarak adlandırılır. Bu hastalık tek bir yerde görülebileceği gibi vücudun birçok yerinde de görülebilir.

Saçkıran genel olarak genç erişkinlerde görülmektedir. Genel olarak genetik sebeplerden 20 yaş altında görüldüğü gözlenmiştir. Saçkırana neden olan şey mantardır ve maalesef bulaşıcıdır. Saçkıran olan kişinin tarağı kullanılmamalı, şapkası giyilmemeli ve eğer mümkünse saçkıran olan bölgesine yaklaşılmamalıdır.

Psikolojik olarak insanı yıkan bu süreç, özellikle kadınlar için çok zorludur. Bir kadının saçının dökülmesinden daha büyük bir kabusu yoktur.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı insanlar saçkıranı ömürleri boyunca bir kez görürken, bazı insanların tüylü bölgelerinde bu hastalık her yıl birkaç kez görülür. Saçlar veya kıllar sürekli olarak dökülür ve yeniden çıkar. Kimi insanların dökülen saçları çıkarken beyaz çıkar, daha sonra normal haline döner, kimileri ise baştan normal çıkar. Genetik olarak değişmektedir.

Tedaviye başlamadan önce kişiden alınan doğumsal anomaliler ve tiroit hastalığı gibi bulgular araştırılır.

  1. İlaç tedavisi kullanılamaz. İlaç tedavisi yalnızca dökülen saçların tekrar gelmesine yarar. Tekrar dökülmesini engelleyemez.
  2. Saçların dökülmesi insanları psikolojik olarak yıpratır. Depresyon ve stres gibi durumlar saçkıranın etkisini arttırır, bu nedenle psikolojik bir mücadele verilmeli, stresten uzak durulmalıdır.
  3. Steroid kremler kullanılır. Saçkıran bölgesine steroid kremler kullanılarak etkisi azaltılır. Steroid tabletler kullanılması ilk etapta saçın uzamasını sağlar fakat tedavi bittiğinde saçkıranın tekrarlamasına neden olabilir.
  4. Saçsız alanlara ultraviyole ışınları uygulanarak saçların yeniden çıkması sağlanabilir. 

Yorum Yaz

message
email
person