remove_red_eye 409
favorite_border 0
share

Sağlıklı Saçlar İçin Besinler

Saçın sağlığı için temel nedenlerden biri de dengeli ve düzenli beslemektir. Dengeli ve düzenli beslenmek saçı güçlendirir, saçı uzatır ve saçı besler. Bazı mineral ve vitaminlerle zengin olan besinlerin tüketilmesi saçı güçlendirir, canlı ve sağlıklı tutar. Her saç teli proteinlerden oluştuğu için bazı besinlerin tüketilmesi şarttır. Çünkü protein azalması olursa saçta büyük bir hasar bırakabilir. Saçın güçlenmesini azaltan bazı maddeler; sigara, alkol, uyuşturucu ve bazı ilaçlar.

Saçların ihtiyaç duyduğu önemli vitaminler

A, E, C, B3, B6, B9, B10, B12 vitaminleri, Biotin ve İnostiol’dür.

  • B12 vitamini hücrelerin hızlı bölünmesini sağladığı için saça etkisi çoktur. B12 vitamini hayvansal ürünlerde, deniz ürünlerinde, süt ürünlerinde ve yumurta sarısında vardır.
  • A vitamini, kuru ve kırılgan saçların tedavisinde kullanılır. A vitamini kaynakları balık, yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, kayısı, böğürtlen ve havuçtur.
  • E vitamini dolaşımı arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini kaynakları fındık, ayçiçeği yağı ve kuruyemişlerdir..
  • C vitamini saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektedir. Saç köklerini güçlendirmektedir. C vitamini kaynakları turunçgiller, lahana, maydanoz, kuşburnu meyveleridir.
  • B3 vitamini saçların erken beyazlamasını önler. Saç pigmentinin oluşumunu sağlar. B3 vitamini kaynakları sığır eti, karaciğer, bira mayası, balık fıstık ve akla gelebilecek tüm tahıllardır.
  • Demir ve Biotin (H vitamini) renk solmasını, saç derisinin kurumasını ve saçın güçsüzleşmesini engeller. Bu vitaminler tavuk ciğeri, sığır ciğeri, sığır eti, kuzu eti, ton balığı, sakatat, zenginleştirilmiş tahıl, haşlanmış soya fasulyesi, patates, ıspanak, pekmez, kabak, kabak çekirdeği, mercimek, nohut, kuru erik, domates gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

Bilim insanları patates kızartmasına kullanılan yağa eklenen bir maddenin saçı çoğaltmaya saç kökü üretimini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bir araştırmaya göre patates kızartmak için kullanılan yağın içine ‘dimetilpolisiklosan’ maddesi atılmaktadır ve bu madde saç kökünün çoğalmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu işlem erkeklerdeki kalıcı kellikte kullanabilecek etkili bir işlemdir.

Besinler dışında etki eden faktörler ise;

Saça uygun şampuan, (ki saçın bağımlılık yapmaması için bilinenin aksine sık sık değiştirilmelidir.) yalnızca doktorların önerdiği saç kremlerinin kullanılması, saçların ılık su ile yıkanması, saçı tararken yuvarlak başlı fırçaların kullanılması ve sık sık saç taranmaması, saçı güçlendirecek ve parlaklığını koruyacaktır. Saç sık sık boyatılmamalı ya da mümkünse hiç boyatılmamalıdır. Sigara kullanılmamalı veya dozu azaltılmalıdır. Stres bir şekilde vücuttan arındırılmalıdır, çünkü saç dökülmesine zafer kazandıran asıl olay strestir.

 

Yorum Yaz

message
email
person