Operasyondan bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin E gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigara tüketimi en aza indirgenmelidir. Operasyon günü iyi bir kahvaltı yapmak gerekir.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazen operasyon sonrası ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilir.

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.

Saçlarınız uzun müddettir dökülüyorsa, bakım yapıp diğer yöntemleri denemenize rağmen saç dökülmesini durduramadıysanız ve kafa derinizde açılmalarda başladıysa saç ekimine uygun bir adaysınız demektir.
Saç dökülmesinden sonra yaşadığınız psikolojik sorunları takiben çok uzun süre beklemeden, hekim tarafından muayene edildikten sonra bu işlemin aşamalarına başlanabilir.

Saç ekimi; operasyonundan sonra 8 ila 12 ay arası değişen zaman diliminde sonuç vermektedir. FUE tekniği kullanıldığı için, saçlar düzenli ve sık bir şekilde çıkıp uzamaya başlar.

Ekim işlemimiz son derece titizlikle ve tecrübeli doktorlarımızın ellerinde yapılmaktadır. Ekim işleminden sonra yüzünüzde her hangi bir şişme olmaz.

Eğer yasaların öngördüğü bir yerde yine yasaların öngördüğü bir doktora bu işlemi yaptırıyorsanız içiniz rahat etsin. Bunun için ruhsatlı bir Tıp Merkezi veya Hastanede olmanız (Lütfen bunu muayene olmaya gittiğiniz kurumlardan istemekten çekinmeyin) ve operasyonunuzu Medikal Estetik Hekimi, Dermatolog veya Plastik Cerraha yaptırıyor olmanız lazım.

Haklısınız. Doğallık saç ekiminin olmazsa olmazı. Doğal saç görüntüsünün en önemli belirleyicisi açılan kanallardır. Bu kanallarınızı doktorunuzun açtığından emin olun. Doktorunuz uygun açı ve sıklıkta bu kanalları açtığı sürece hiçbir sorun olmayacaktır.

Saç ekiminin kanıtlanmış bir riski yok. Yapılan işlem sizin kendi saç kökleriniz ideal koşullarda fazla olan yerden alıp az olan yere nakletmek. Kendi kökleriniz olduğu için bunlara karşı bir reaksiyon oluşması söz konusu değil.

Evet saçlarınızı kısaltmanız gerekiyor. Çoğu zaman bu işlem operasyon öncesi hastanede yapılmaktadır. Ama merak etmeyin saçlarınız bir ay içinde 1 cm den daha fazla uzamış olacaktır.

Ekilen saçlar için açılan kanallar kendi eski açısıyla açıldığı sürece hiçbir sorun olmaz ve kendi eski saçlarınızla aynı görünüme sahip olurlar. Bu yüzden çim adam görüntüsü olması iyi bir saç ekimi için söz konusu olmaz.

Tedbirini aldığınız sürece hiç korkmayın. Kendi mevcut saçlarınızın korunması için özel medikal şampuanlar, özel ev bakım kürleri ve özel mezoterapi uygulamaları doktorunuz tarafından önerilir. Bu tedbirler sizin kendi saçlarınızı kaybetme ihtimalinizi asgariye indirmiş oluyor.

İçiniz rahat olsun. FUE TEKNİĞİ‘ni güvenle tercih edebilirsiniz.

Sakın korkmayın. Hem yapılan lokal anestezi hem de size takılan serumun içindeki ağrı kesici ilaçlar neredeyse hiç ağrı duymayacağınız bir operasyon geçirmenizi sağlayacak.

Tamamen yersiz bir korku. Ürkmeyin. Saç ekimi operasyonunuz ortalama 5 saat sürecek. Uyanık olduğunuz, TV izlediğiniz ve sohbet ettiğiniz için bu zamanın farkına bile varmayacaksınız.

Ameliyathanede gerekli bütün tedbirlerin alındığı bir yer olduğu sürece hiçbir tereddüt geçirmeyin. Bu sizin değil ancak bir doktorun bilebileceği bir takım standartları barındırıyor. Doktorunuza itimat edip sizin için bu tedbirleri alıp almadığını kendisine sorabilirsiniz.

Nasıl ameliyathane için gerekli tedbirler alındıysa ekip için de alınğıdından emin olarak bu şüphenizden kurtulabilirsiniz. Saç ekiminizi hem uzman doktorlar hem de uzman hemşirelerin olduğu bir ekip yapmalı zaten. Bütün operasyonun kontrolü doktorların elinde olacak.

Bu önemli bir husus. İki kulak arası ve kulak üstlerinden maksimum sayıda ve ihtiyacınız oranında alınıp ekildiği sürece yeterince sık bir görüntü olacaktır. Merak etmeyin. Üstelik isterseniz ilerleyen zamanlarda ikinci bir seans yaptırabilirsiniz.

Uzak bir yerde iseniz doktorunuz tarafından size öncesi sonrası hasta fotoğrafları yollanabilir. Yakın bir yerde iseniz hiç sorun değil, arzu ederseniz daha önce yaptırmış hastaları görüp karar verebilirsiniz.

Listemizde çok yoğun olup kendine zaman ayıran bir çok hasta var. Siz de yapabilirsiniz. Operasyonun olacağı günün haricinde bir gün dinlenirseniz yeterli. Bir sonraki gün işinizin başına dönebilirsiniz.

İki gün istirahat ederseniz ilk yıkamadan sonra saçınızdaki pıhtı ve izlerin yarısından çoğu zaten çıkmış olacak. Bu görüntü neredeyse kimseyi rahatsız etmez.

Zaten serumunuzun içinde ağrı kesici olacak. Operasyondan sonra sadece o gece bir ağrı kesici içeceksiniz. Bunun haricinde ağrı kesici bile kullanmanıza gerek kalmayacak.

Zaman zaman uyansanız da uykusuz kalmayacaksınız. Size önereceğimiz özel bir yastık ile rahat bir gece geçireceksiniz.

Saç ekimi sonrası 36-48 saat sonra genelde saç yıkaması öneriyoruz. Vakti olan hastalar için ilk yıkamayı bizim yapmamız daha doğru olur. Eğer bunun için vaktiniz yoksa yıkama CD sini izleyip kendiniz de evde yıkayabilirsiniz.

Takmanız ve dışarda saçlarınızı korumanız için bir şapka kullanmanızda yarar var. Bu şapka sayesinde kimse saç ekimi yaptırdığınızı anlamayacak.

Bir günde ekilmesi gereken maksimum greft (tekli veya çoklu saç köklerini barındıran ünite) 2500-2700 yani ortalama 5000-5500 saç telidir. Sayıyı arttırmak mümkündür ancak artan her sayı ekibin konsantrasyonunu düşüreceği için 2000 grefttan sonraki rakamlar için ikinci bir seans planlanmalıdır.

’’ALTIN STANDART’’a göre saç ekimi ekibi 6 kişi olmalıdır. Sadece ekip sayısı değil, kullanılması gereken cihaz ve ilaçlar, malzemelerin tek kullanımlık olması, ortamın steriline gösterilen özen, ekibin konusunda uzman olması, ekibin tecrübeside çok önemlidir.

Uygulama bir kaç farklı işlemi içerdiği için dinamik bir süreçtir. Hasta ister ekiple sohbet eder, ister müzik dinler isterse tv izleyebilmektedir. Bu sebeple oprerasyon süresi hastaya beklediğinden daha kısa gelmektedir.

Bir seans bir günde bitmektedir. Köklerin alınması, köklerin içine yerleştirileceği kanalların açılması, alınan köklerin bu kanallara ekilmesi işleminin tümü bahsettiğimiz tek seansın içindeki uygulamalardır. Sabah 9:30′da hastamızın hastaneye gelmesiyle süreç başlamaktadır. Öncelikle hastamızın fotoğraflarını çekip, bilgisayarda planlaması yapıldıktan sonra hasta mini bir check-up’tan geçirilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa hasta hemen ameliyathaneye alınır. Uzman doktorun talebi doğrultusunda anestezi doktorundan konsultasyon alınır ve saat 10:30 gibi operasyon başlar. Köklerin alınması ortalama 2 saat, kanalların açılması ortalama 45 dakika, köklerin ekilmesi ortalama 2 saat ve toplamda verilen yaklaşık bir saatlik molada dahil olmak üzere tüm operasyon yaklaşık 5 saat sürmektedir.

Saç ekiminde ilk iğneden sonraki işlemler hissedilmez, tıpkı diş hekimlerinin yaptığı ilk iğneyi hissedip diğer uygulamaları hissetmediğimiz gibi. Genel anestezinin yapılmadığı bu işlemde ağrının hiç olmaması gerekir. Ağrı ve acının hissedilmemesi hem hasta için hem de doktorun rahat çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

FUT yöntemini uzun yıllar kullanmış olmamıza rağmen, son 3 yıldır FUE yöntemine yöneldik. Teknolojinin kolaylıklarından tıbbın bütün alanlarında, doktor ve hastalar faydalanmaktadır. FUE yöntemi teknolojinin biz doktor ve hastalarımıza sunduğu güvenli ve garantili ekimi göz ardı edilemez.

Kan tahlili sonuçları doktor tarafından değerlendirilmeli ve operasyon bu durumda başlamalıdır. Saç çizgisi ve planlama Plastik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılır, Klavuz Fotoğrafı çekilir, fotoğrafın üzerine hastanın ADI SOYADI, GREFT SAYISI VE tarih yazılır.

 • Formu asistan yardımı ile dolduran hasta ve en fazla bir yakını ile birlikte doktor odasına alınır ve görüşmeyi yapacak doktor ile tanıştırılır.
 • Hasta doktor odasına alındıktan sonra asistan odadan çıkar. Hasta görüşmeleri sırasında odada firmamızdan en fazla bir kişi olmasına dikkat edilmelidir.
 • Hasta ile görüşme sırasında doktor operasyonu bizzat kendi ve 6 kişilik ekibi ile yaptığını belirtir,
 • Hastaya operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflar ayrıntılı bir biçimde ve hastaya özel seçilmeli ve gösterilmelidir. Ek olarak bu hastaların fotoğrafların gösterilmesi için onam formu imzaladıkları belirtilmelidir.
 • Saç ekimi düşünen hastaya hizmeti verecek kuruluşun SAĞLIK BAKANLIĞI RUHSATLI bir HASTANE olduğundan ve ameliyathane ve sterilizasyon koşullarından detaylıca bahsedilmelidir.
 • Hastaya operasyon hakkında detaylı ve yeterli bilgi verilmeli ve hastaya buradan çıktığında operasyona yönelik tüm bilgilere sahip olacağı belirtilmelidir ki hasta abartılı vaatlere kanmasın.
 • Hastaya kendisine özel bir operasyon dosyası olacağından, operasyonun gelişmelerinin bu dosyaya yazılacağından bahsedilmeli, hastanın operasyon önce ve sonrasında çekilen fotoğraflarının arşivde saklandığından ve greft fotoğraflarının da bu dosyada bulunduğundan örnek verilerek bahsedilmelidir.
 • Operasyon öncesi kan tahlili yapıldığından ve ihtiyaç duyulursa Anestezi doktoru tarafından muayene edileceğinden bahsedilmeli.
 • Hastanede kaydınızın tutulduğundan, protokol numarasını olduğundan bahsedilmeli.
 • Operasyonun süresi, aşamaları, sonucunda dikkat edilmesi gerekenler vb. her türlü konudan görüşme sırasında behsedilmeli ve bunların yazılı olarak kişiye verileceği belirtilmelidir.
 • Olası her hangi bir sorunla karşılaşmanız veya bir şey danışmak istemeniz durumunda AMELİYAT OLDUĞUNUZ HASTANEDEN DOKTORUNUZA ULAŞABİLECEĞİnden bahsedilmeli.
 • Görüşmeye gelen hastaya bilgisayarlı sac analizi (bu analizle cm² deki sac koku sayısı, sac kalınlıkları gibi parametrelere bakılır ki operasyon için çok önemli verilerdir bunlar) yapılmalıdır.
 • Hastaya görüşme sırasında saç tıraşı, kan tahlili, gerekli özel durumlar için özel oda tahsisi, saç ekimi ameliyatı, anestezi, operasyonda kullanılan bütün ilaç ve malzemeler, kontroller, yıkamalar, pansumanlar, fotoğraf arşivi oluşturma gibi hizmetlerin verildiğinden bahsedilmelidir.

Saç operasyonundan sonra oluşan yaraların kabukları iyileşene kadar saç yıkamalarına dikkat edilmelidir. İşlem yapıldıktan sonra 24-48 saat arasında saç yıkaması yapılabilir. ilk yıkama hemşire tarafından yapılırsa, örneğini görüp kendinizde evde rahatça uygulayabilirsiniz. Yıkama yaptığınız su sıcaklığı ılık olmalıdır. Operasyanın olduğu derinin steril olan bir havluyla kurulanması gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılarak yavaş hareketlerle yapılmalıdır.

Saç ekimi operasyonundan sonra, 8 ila 12 ay arası değişen zaman diliminde sonuç vermektedir. FUE tekniği kullanıldığı için, saçlar düzenli ve sık bir şekilde çıkarak uzamaya başlar.

Saçlarınız uzun müddettir dökülüyorsa, bakım yapıp diğer yöntemleri denemenize rağmen saç dökülmesini durduramadıysanız ve kafa derinizde açılmalarda başladıysa saç ekimine uygun bir adaysınız demektir.
Saç dökülmesinden sonra yaşadığınız psikolojik sorunları takiben çok uzun süre beklemeden, hekim tarafından muayene edildikten sonra bu işlemin aşamalarına başlanabilir.

Saç ekimi uzun süren bir operasyondur. Yüzükoyun, yan üstü ve sırtüstü değişik pozisyonlar verilerek yapılan bir operasyon olmasına rağmen genelde hastalar kendilerini kastıklarından koltuktan sıkılarak kalkarlar. İlk günün gecesi operasyonun ağırlığı olacağından hastanın sırt üstü yatması daha uygun olacaktır.

Bazı genç yaştaki hastalarımız hariç özel bir bakım gerekmemektedir. Genç yaştaki hastaların mevcut saçlarını koruması için ayrıca bir tedaviye ihtiyaçları vardır. Fakat ileriki yaşlardaki hastalar için bu ihtiyaçlar minimuma inmektedir. Bu ihtiyaçlar evde hastanın kolaylıkla yapabileceği bakımlardır. En önemli bakım ise doktorun tavsiye ettiği ve saç ekiminden sonra yeni ekilmiş saçlar için özel olarak geliştirilen şampuanın kullanılmasıdır. Saç ekimi için söylenebilecek en sihirli cümle; saç dökülmesi sorununu çözmeye yardımcı tedaviler arasında hekime olan bağımlılığı en alt seviyeye indiren tek yöntem oluşudur.
Ekilen saçlar hastanın kendi doğal saçı olduğu için tabiki uzar. Hastanın diğer saçlarıyla aynı hızda uzayan ekilen saçlar boyanabilir, kazıtılabilir, rüzgar, yağmur ve deniz suyu gibi hiçbirşeyden etkilenmeden ömür boyu dökülmeden kullanılabilirler.
Saçlar ekildikten bir süre sonra kökleri içeride kalacak şekilde dökülürler. Bu geri dönüşü olan bir dökülmedir çünkü bu saçlar 3. ay itibariyle yeniden çıkmaya başlar, 6. ayda yarısı ve 9-12. ayda tamamı çıkar. Bu süre nadir de olsa bazı hastalarda 1,5 yılı bulmaktadır.
Uzman ve tecrübeli ellerde, altın standartlara göre yapılan operasyonlarda sonuçlar doğal ve yüz güldürücüdür. Doğal bir sıklık, doğal bir saç çizgisi ve doğal bir saç açısı ile bu sonuca ulaşmak tabiki mümkündür. Son yıllarda yapılan başarılı operasyonlar sayesinde saç ekimi yaptırmayı düşünen hasta sayısı fazlasıyla artmıştır.
Operasyonun yapıldığı gün ve ertesi gün istirahatle geçirilmesi yeterli olmaktadır. Yinede örneğin Cuma günü operasyonunu yaptıran kişinin haftasonu dinlenerek geçirip Pazartesi iş başı yapması şeklinde olması daha sağlıklı olacaktır.

Strese bağlı saç dökülmesi, çalışma koşullarına bağlı saç dökülmesi, genetik yani soya çekim dediğimiz saç dökülmesi beslenme bozuklukları gibi birçok nedene bağlanabilir. Bu nedenlere bağlı olarak, saç dökülmelerine FUT denilen, yöntem uygulanmıştır.

Saçlar ekimden sonraki ilk 3 hafta içinde kökleri içerde kalacak şekilde dökülürler; ama bu duruma dökülme yerine kırılma demek çok daha doğru olur. Ekimden sonra 90 gün boyunca bekleyen kökler bu süreden sonra çıkmaya başlarlar. Her gün bir kısım saç çıktığı için bu süreç doğal olarak ilerler. Yaklaşık 8-10 ay sonra bütün saçlarda çıkmış olur.

Saç ekiminden sonra saç diplerinde oluşan ufak sıyrıklar, operasyon yapıldıktan 1 hafta ya da 10 günlük zaman dilimi içerisinde düzelir. Hatta daha kısa sürede de iyileşebilmektedir. Diğer saç ekimi tekniklerinde olan deride iz kalması veya dikiş izlerinin olması gibi durumlarla karşılaşılmaz. Bu da FUE yönteminin rahat bir uygulama olduğunun kanıtıdır.

Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin (kanalların) ekilecek olan saç köklerinin çapında olması gerekemektedir.  Saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin oranı, dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönüne doğru açılmalıdır. Verici bölgeden alınan saç köklerinin çapı ve uzunluğu hesaplanarak kanal açmak için kullanılan lateral slitin çapıyla uzunluğu ayarlanmalıdır. Kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalı ekilecek olan greftlerin açıları ekimi gerçekleştiricek olan hekim tarafından ayarlanmalıdır.

Saç ekimi operasyonunda enseden alınan saç kökleri saçsız bölgelere ekilir. Ne kadar saç ekileceği kişinin durumuna göre belirlenir. Eğer çok fazla açıklık varsa çok miktarda da saç ekimi yapılabilmektedir. Hastanın kendi saçlarınında dökülme olmaz.