remove_red_eye 370
favorite_border 0
share

Yaşam Şartları Bazen Saçlarımızı Dökebilir

Yaşam şartları herkes için aynı değildir ve kimi zaman kötüye giden yaşam şartları saç yapısını da etkilemektedir. Stres saç dökülmesi nedenleri arasında oldukça önemli bir yerdedir. Hayatınızdaki Stres miktarı artış gösterdiğinde vücut anatominizde de bir takım değişiklikler görülebilir. Stres sadece saçlarınızda değil vücudunuzun pek çok noktasında olumsuzluklara neden olabilir.

Günümüzde hayat koşullarının değişmesi ile beraber yaşanan psikolojik bozukluklar da daha fazla görülmeye başlanmıştır. Eskiye oranla hayat şartlarının zorlaşmasıyla beraber kişilerin psikolojik sorunları artış göstermiştir. Çalışma hayatı, okul hayatı ya da aile hayatında meydana gelen bir takım durumlardan dolayı kişiler sürekli stres altında kalmaktadır. Fazla stres ise saç dökülmesine neden olmaktadır. Siz ne kadar müdahale etmeye çalışsanız da stres miktarınız azalmadığı takdir de saç dökülmeniz de devam edecektir.

Stresin Saç Dökülmesine Etkisi

Stres oldukça fazla miktarda saç dökülmesini tetiklemektedir. Aslında bir döngü halinde stres saç dökülmesi beraber incelenebilir. Çünkü saçınız dökülmeye başladığında da yaşadığınız stres miktarı aynaya baktığınızda artacaktır. Dolayısıyla stres miktarınız arttıkça daha çok saçınız dökülecek böylece bu durum siz stresinizi azaltana kadar devam edecektir. Aynaya baktığınızda kendinizi mutsuz hissetmek vücudunuzda gerginliğe neden olacaktır. Bu duruma karşı yapılacak şey ise saç dökülmesine kalıcı bir çözüm arayışı olacaktır. Saç dökülmesine kalıcı çözüm arayışı ise saç ekimi ile mümkün olmaktadır.

Dış Çevrenin Saç Dökülmesine Etkisi

Dış etkenler saç dökülmesini tetikleyen nedenler arasındadır. Hava durumundan tutun ben yedikleriniz ve kullandığınız şampuan ya da ilaçlara kadar pek çok durum saç dökülme hızı etkileyecektir. Saçlarınız canlıdır ve büyümek için beslenmesi gerekir. Saç beslenmeniz ise saçlarınızın bağlı olduğu çöplerden sağlanır. Kan damarları ile taşınan besinler saç kökleriniz ile saçlarınıza iletilir. Yani beslenmenizde saç sağlığınızı oldukça etkileyecektir. Beslenmeniz ile yeteri kadar vitamin ve mineral alamadığınız da saç kökleriniz sağlığını kaybedebilir. Sağlığı bozulan saçlar ilk önce yıpranmaya ve matlaşmaya başlayacaktır. Nem dengesi bozulan saç bir süre sonra dökülmeye başlayacaktır. Saç dökülmesi sebebi bilindiğinde önlenebilen bir durumdur. Dökülmeye sebep olan durum ortadan kaldırıldığında saç dökülmesi de önlenebilir.

Sürekli kullandığımız kimyasal kozmetik ürünleri de saç sağlığına bir süre sonra zarar verebilir. İçerisinde bulunan kimyasal maddelerin etkileşimleri uzun vadede kendisini gösterebilir.

Hava koşulları da saç sağlığını etkileyen durumlar arasında bulunmaktadır. Fazla güneş ışığına maruz kalma, kirli hava ya da aşırı rüzgârlı hava saçın nem durumunu ya da kimyasal yapısını bozabilir.

Randevu & İletişim

Adres: Levent Mahallesi Beyaz Karanfil Sokak No: 27 Levent 3 – İstanbul – Türkiye
Tel: 0(212) 280 08 00
GSM & WhatsApp: 0(532) 238 19 19

Yorum Yaz

message
email
person