Saç ekimi steril bir ortamda yani hastanede profesyonel sağlık personelleri tarafından yapılan yani yapılması gereken bir operasyondur. Saç ekim operasyonu yaklaşık 7-8 saat aralıklarda sürmektedir. Bu operasyon enseden, sakaldan, bazen de göğüs bölgesinden alınan donör saçın kel kısımlara eklenmesi ile yapılır.

Operasyona hazırlık;

 • Operasyondan önce aspirin veya herhangi bir ilacı, özellikle antibiyotikleri doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 • Kafein içeren içecekler kullanmayınız.
 • En az 1 gün alkol ve sigara kullanmayınız.
 • Aklınıza takılan konuları doktora sorunuz.
 • Operasyon öncesi saçınızı kestirmeyiniz.
 • Operasyon gününden 3 gün önceden dinlenilmelidir. Yani çok gerekli değilse yıkama, tarama yapmayınız.
 • Operasyon günü hafif yemekler yenmelidir.
 • Operasyon sonrası ekilen saçlara zarar gelmemesi için rahat ve bol kıyafetler giyilmelidir.

Operasyon merkezinde önceden yapılması gereken hazırlık;

 1. Kan testi
 2. Hasta onay kağıdının imzalanması
 3. Saç ekimi planlanması
 4. Saçın tıraş edilmesi
 5. Hastanın operasyon odasına alınması.

Operasyon öncesi anestezi ;

Saç ekiminde genel anestezi veya bölgesel anestezi kesinlikle uygulanmaz. Lokal anestezi veya sedasyon kullanılır. Sedasyon, saç ekiminde iğne korkusu yaşayan kişilerde tercih edilen bir uygulamadır. Sedasyon kontrol edilebilir bir uyku halidir. Kişinin solunum yoluyla verilen bir gazla uyutulmasına denilir..

Greftlerin toplanması;

Greftler en son teknik olan Fue tekniği ile enseden toplanır. Fue tekniği farklı şekillerde uygulanır. Bunlar; Manuel – punch ve Mikromotorlu Fue’dir. Bu tekniklerle ensedeki saç kökleri tek tek gevşetilir. Gevşetilen kıl kökleri pensetle tek tek alınır. Toplanan saç  kökleri,  operasyona hazırlanması için, içerisinde özel serum olan petri cam kaplarına alınır.

Toplanan greftlerin ekime hazırlanması;

Bir yandan alınan greftler içinden kıl kökleri toplanırken diğer yandan da kökler düzgünce yerleştirilir. Ayrılan saç köklerinin zarar görmemesi için uygun ortamda ve uygun soğuklukta muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Kanalların açılması;

Ekilen saçın doğallığını koruması için uygun şekilde saç kanalları açılır. Açılacak olan kanalın derinliği, genişliği, kanalın açısı ve kanalın yönü hastanın orijinal saçına göre ayarlanır.

Saç kökünün yerleştirilmesi;

Soğuk ortamda bekletilen saç kökleri açılan kanallara uygun bir şekilde yerleştirilir. Saç kökleri ekim yapıldıktan sonra ekim yapılan alan açık bırakılır. Saç yerleştirilmesi sonrasında operasyon biter. Bu operasyonun süresi kişinin durumuna, greft sayısına ve doktora göre değişiklik gösterir. Ekim sonrasında ekilen saç kökleri çok hassastır. Saç köklerinin herhangi bir baskıya ve darbeye karşı korunmaları gerekmektedir. Tüm işlemler bittikten sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Hemen taburcu olabilir. Hasta kendi evinde istirahat edebilir. Yanında refakatçi bulundurması gerekir. Bu hem işlemlerini hızlı yaptırması hem de saçını koruması açısından önemlidir.